Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret ne zaman açıklanacak?
Asgari ücrette zam maratonu sürüyor. Taraflar 2 kez bir araya geldi.

TİGRİS HABER - Üçüncü toplantı ise yeni haftada yapılacak. Peki yeni asgari ücret ne zaman açıklanacak? Memur ve emekli maaşına ne kadar zam yapılacak. AKP'den merak edilen soruya yanıt geldi. Konuyla ilgili merak edilenleri AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu canlı yayında açıkladı.

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Kanal 7'de katıldığı bir programda emekli maaşı ve asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu, asgari ücretle ilgili tarih verdi.

Akbaşoğlu'nun açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:
"Şimdi asgari ücretle ilgili daha önce iki görüşme yapıldı. Mevzuatı gereğince en büyük işçi sendikasını temsilen, en büyük işveren sendikasını temsilen 5’er kişilik bir heyet söz konusu oluyor. Bir de 5 kişilik Çalışma Bakanlığı bürokrasisini temsilen 15 kişilik heyette müteşekkil Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor ve yıllık olarak asgari ücret belirleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Pandeminin ortaya koyduğu, enflasyona ezdirmeme noktasının bir tezahürü olarak 6 aylık dilimler içerisinde asgari ücretler belirlenme durumu oldu. Yıllık bir perspektifte bir belirlemenin söz konusu olacağı Çalışma Bakanlığı tarafından kamuoyuna paylaşıldı. Üçüncü görüşmeyi önümüzdeki hafta pazartesi gününden itibaren Asgari Ücret Tespit Komisyonu tekrar bir araya gelmek suretiyle burada taraflar işçi ve işveren sendikaları bu konuda asgari ücreti belirleme noktasında ana unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Burada Çalışma Bakanlığı bir hakem rolünde görüşmeleri dizayn etme, belirli bir noktada karara bağlama misyonunu üstlenmiş oluyor. Burada asıl fonksiyon işçi ve işveren sendikalarının beraberce ortaya koyduğu çerçeve. Cuma'ya kadar belli olacaktır.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE YÜZDE 50 ZAM

Memur emeklilerinin şöyle bir farklı durumu var. Memurlar ve memur emeklileri ile ilgili Anayasa gereğince toplu sözleşmeler söz konusu olduğu için toplu sözleşmelerde ortaya konan haklar bağlamında bir farklılaşma söz konusu oluyor. Bu manada Çalışma Bakanımız ifade ettiler memur ve memur emeklilerine yüzde 50’ye yakın zammın söz konusu olacağı ortaya çıkıyor. İnşallah bu konuda bütün emeklilerimizle ilgili asgari ücretten emeklilerimize, memurlarımıza kadar enflasyona ezdirmeyecek bir yaklaşımı hep beraber ortaya koyacağız."

Kaynak:Halk Tv

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.