DEVA Partili Akildiz: Vatandaş mağdur edilmesin

DEVA Partili Akildiz: Vatandaş mağdur edilmesin

DEVA Partisi Diyarbakır Yenişehir ilçe başkanı Akildiz, Diyarbakır gündemini değerlendirerek: Bağlar’da hayata geçirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesine ilişkin “vatandaşlarımız mağdur edilmesin” dedi.

TİGRİS HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz Diyarbakır’da yaşanan sıkıntılara değinerek, kentsel dönüşüm, baz istasyonları ve Afganlı mültecilerin sorunlarına değinerek yetkilileri göreve çağırdı.

“Kentsel dönüşümde vatandaşlarımız mağdur edilmesin”

Diyarbakır’ın kentsel dönüşüm projeleriyle gündeme geldiğini belirten Akildiz : ‘Diyarbakır’ın en büyük merkez ilçelerinden biri olan Bağlar’da hayata geçirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projesi, ilçenin “Eski Bağlar” olarak adlandırılan 260 bin nüfusa sahip bölümünü kapsamaktadır. Bu kapsamda ilk olarak Kaynartepe Mahallesi sınırlarında yer alan 53 dönümlük alan riskli bölge ilan edilmiştir. TOKİ tarafından yürütülecek kentsel dönüşümden mahallede 1354 hak sahibi olmak üzere 7 bin kişi etkilenmektedir. 2,5 yılda bitirilmesi beklenen projeye 2021’in temmuz ayında yapılacak ihale ile başlanılacak olup, Kaynartepe mahallesinde yapmış olduğumuz araştırmalar ve yurttaşlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde tespitlerimizi ve önerilerimizi siz değerli basın mensupları ile paylaşmak istiyorum: "Mahallede 354 ruhsatsız yapı var. Ruhsatsız olanlar hak talep edemezlerse zaten geriye bir şey kalmıyor. Dört katlı dairelerde hak sahipleri ayrı olmasına rağmen tapu tek kişide görünüyor. Bu dairelerin kime ait olduğu belirlenmeli. Yıllar önce insanlar bu evleri parayla almış ancak ev sahibi tapuyu vermemiş. Öncelikle tapuların düzeltilmesi, insanların hak hukukunu bilmesi gerekiyor. Konut karşılığında ücret talep edenler ve evine karşılık ev almak isteyen vatandaşlarımız belirlenmeli. Kaynartepe’de 30-40 bin kişi kirada. Kiracılara da nasıl bir yer vereceğimiz çok önemli. Burada yaşayan yurttaşlar genel olarak dar gelirli ve hayatını güçlükle idame etmekteler. Buralardan çıkıp yüksek kiralı yerlere taşınmaları oldukça güç. Buna bağlı şehrimizde son dönemlerde kira fiyatlarındaki artışın sebebini görece kentsel dönüşüm olayına bağlamaktayız” şeklinde konuştu.

“Baz istasyonları hayatları tehlikeye sokuyor

Kentte yaşayan vatandaşların sorunlarından bir diğeri de baz istasyonlarının olduğunu ifade eden Akildiz: “Seçilmişlerin yerine kayyum olarak atanan belediye başkanları insan hayatını tehlikeye sokan baz istasyonları için GSM operatörleri yetkilileri ile anlaşmalar yaparak yurttaşlarımızın sağlığını hiçe saymaktadırlar. Belediye ile Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. arasında imzalanan "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektronik Haberleşme Sistemleri Yer Kullanım Hakkı Sözleşmesi” neticesinde kentin birçok parkına baz istasyonlarının yerleştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi de “Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlarına Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesi gereğince baz istasyonlarının park ve çocuk oyun alanları yakınında kurulamayacağını belirterek, anayasaya ve uluslararası hukuka aykırılık nedeniyle yetkililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bizler de Deva Partisi olarak bu işin takipçisi olduğumuzu belirtmek isteriz’’ dedi.

“Afgan mültecilerin halini soran yok”

Avrupa’ya gitme hayali ile ülkelerinden ayrılan, aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu mültecilerin günlerce devam eden yolculuğu ekseriyetle Diyarbakır Otogarı'nda son bulan mültecilerin kaderlerine terk edildiğini ifade eden Akildiz: ‘’Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda Diyarbakır Otogarı ve çevresinde 500'den fazla Afgan uyruklu mültecinin yaşadığı açıklanmıştır. Burada yaşayan ve genellikle yeme içme ihtiyaçları hayırsever yurttaşlar tarafından karşılanan mültecilerin sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarından ve denetimlerinden kimlerin sorumlu olduğu tamamen muallak bir durum olarak karşımızda durmaktadır. Demokrasi ve Atılım Partisi Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak siz değerli basın mensuplarının aracılığıyla yetkililere seslenmek istiyoruz: “Kaçak yollarla ilimize kadar gelen Afgan mültecilerin yeme-içme, barınma, sağlık gibi temel yaşamsal ihtiyaçları ivedilikle karşılanmalı ve uluslararası koruma statüsü kapsamına alınılmaları konusunda İl Göç İdaresi tarafından yasal süreçlerin başlatılması gerekmektedir. Ayrıca çoğunluğu savaş ortamından kaçan göçmenlerin geri dönüşleri için ülkelerindeki barış ortamının sağlanması adına Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası insan hakları örgütlerinin sorumluluk almaları gerektiğini belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

“Pandemiyle mücadelede en güçlü silahımız aşıdır”

Son olarak Aşı konusuna da değinen Demokrasi Ve Atılım Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Eczacı Erdal Akildiz: ‘’Toplum sağlığımız için önemli bir hususu dile getirmek istiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Covid-19 aşı haritası tablosunda, şehrimizin yüzde 25 ile Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu görmek bizleri son derece üzmüştür. Sevgili Diyarbakırlı hemşerilerimizden ricamız şudur ki; Pandemiyle mücadelede en güçlü silahımız olan aşılarımızı, bu hastalıktan kurtulup eski günlerimize dönebilmek adına ihmal etmeden yaptıralım’’ şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.