DİSKİ, Bismil’de 6 bin 185 aileye 'kaçak su' cezası kesti

DİSKİ, Bismil’de 6 bin 185 aileye 'kaçak su' cezası kesti

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı DİSKİ, Bismil’de 6 bin 185 aileye kaçak su kullandıkları iddiasıyla 2 ila 4 bin TL arasında değişen para cezası kesti.

TİGRİS HABER- Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Bismil’de kaçak su kullandığını öne sürdüğü 6 bin 185 aileye para cezası kesti. Konuyu yaptığı yazılı açıklamayla duyuran Bismil Belediyesi'nin görevden alınan Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) "kaçak" gerekçesiyle yaptığı elektrik kesintisine işaret ederek, "Bismil’de 4 bin 500 aileye kaçak su cezası, DEDAŞ’tan sonra DİSKİ zulmü, sırada hangi zulüm var” dedi.

Çiftçi zor günlerden geçiyor

Bismil’in kentin en büyük ilçelerinden biri olduğuna dikkati çeken Ayaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bismil, bilindiği üzere verimli arazileri ve geniş ovaları ile kentimizin tarımsal üretim merkezlerinden biridir. Halkın büyük bir bölümü de geçimini çiftçilikten elde etmektedir. Gübre, mazot ve elektrik gibi tarımsal girdi fiyatlarının artması ile zor günler geçiren çiftçiler, uzun bir süredir DEDAŞ'ın yüksek miktardaki faturalar nedeniyle mağduriyet yaşamaktadır. Koronavirüs pandemisinin sağlık açısından yarattığı tahribatın yanı sıra ekonomik olarak iflasa sürüklediği bir dönem de bu kez de kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Su Kanalizasyon İdaresi, Bismil İlçemizde 4 bin 500 aboneye kaçak su kullanımı iddiasıyla 2 bin 150 ile 4 bin TL arasında değişen cezalar kesmiştir. 4 bin 500 ailenin aynı anda kaçak su kullanmaya başlaması iddiası hayatın doğal akışına terstir.”

DİSKİ ve DEDAŞ’ı yanlıştan dönmeye çağırıyoruz

Açıklamanın devamında su ve elektrik kullanım bedeline yapılan zamları “fatura terörü” olarak niteleyen Ayaz, “Pandemi ve DEDAŞ'ın felaketlerine ilaveten DİSKİ felaketi de Bismil halkının korkulu rüyası haline gelmiştir. DEDAŞ ve DİSKİ, başta Bismil olmak üzere halkımıza yaşattığı fatura terörüne derhal son vermelidir. Halkımızı, sivil toplum örgütleri'ni ve demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya, DİSKİ ve DEDAŞ'ı da yanlıştan dönmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Para kazanmak için ceza kesmiyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, İlçede toplam 6 bin 185 aboneye su cezası kesildiğini belirterek, “15 bin 637 hane tarandı, 3639 hanede kaçak su kullanım tespit edildi. 2546 abonesiz su kullanıcısı bunlar abone edildi. Toplamda ise 6185 aboneye ceza kestik. Abone taramamız merkez ve tüm ilçelerde devam etmektedir. Bu cezaları para kazanmak için kesmiyoruz, faturasını ödeyen dürüst vatandaşın hakkını hukukunu korumak adına kaçak su kullananlara ceza kesiyoruz. Suyun içilebilir olarak musluklarımızdan akıtmak için enerji ve emek sarf ediyoruz. Bu suyumuza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğundadır. Suyu yıllardır kaçak kullanarak faturasını düzenli ödeyen insanların hakkına girilmekte, abonesiz ve kaçak kullanımla suyun boşa harcanması, bahçe bostan sulanması su tüketimini artırdığından bazı abonelerimize su sağlamada sıkıntı yaşamaktayız. Birileri kaçak su ile bahçe sularken içmeye su bulamayan kişilerin hakkını savunmak bizim görevimizdir” dedi.

Herkese yetecek kadar suyumuz var

Tutşi şöyle devam etti, “Diyarbakır'da herkese fazlasıyla yetecek kadar suyumuz var, ancak kaçak su kullananlar yüzünden bazen su sorunu ortaya çıkabiliyor. Herkesin sudan adil bir şekilde kullanım yapmasını sağlamak amacıyla kaçak su kullananlara göz açtırmayacağız. Dürüst vatandaşa haksızlık yapılmasını önlüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum