Diyarbakır öğretmenevi dosyasında sona gelindi

Diyarbakır öğretmenevi dosyasında sona gelindi

Öğretmenevi’ndeki yolsuzluk davasında, Eğitim Bir-Sen eski Diyarbakır İl Başkanı ve Öğretmenevi Müdürü Yunus Memiş’e 11 ayrı suçtan 85 yıla kadar hapsi istendi. Dosyadaki 20 şüphelinin tamamının hapsi istendi.

Salih Yeşil

TİGRİS HABER - Diyarbakır eski İl Mili Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer’in müştekiler arasında bulunduğu Diyarbakır Öğretmenevi’ndeki yolsuzluk davasında tüm sanıkların hapis cezasıyla cezalandırılması yönünde mütalaa verildi. Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan mütalaada, sanıkların “ihaleye fesat karıştırma”, “zimmet”, “rüşvet”, “sahtecilik”, görevi kötüye kullanma”, “dolandırıcılık”, “kişiler arası konuşmayı kaydetme ve ifşa”, “gayrı meşru yolla elde edilen malvarlığını gizleme, “haksız mal edinme, kaçırma, gizleme” suçlarından cezalandırılması istendi.

Mütalaada, Öğretmenevi’nin restoran, kafeterya, bahçe düzenlemesi, perde alımı gibi birçok ihalede, ihaleye girecek firmanın rüşvet karşılığında belirlendiği, ihaleye giren firma yetkililerinin ile ihale komisyonunda yer alan öğretmen evi görevlilerin birlikte ihale şartnamesini düzenledikleri belirtildi. İhaleye giren firmaların yetkililerinin kendi aralarında anlaşarak ihaleye girdiği, Öğretmenevi İhale Komisyonu üye ve başkanlarının ihale hakkında önceden belgilendirdiği, dosyanın bir numaralı şüphelisi Yunus Memiş’in mücbir sebep yokken doğrudan alım yoluna başvurduğu, Fiyat Araştırma Komisyonu’nda bulunan Handan Eker Taşkent’in izinli olmasına rağmen onun yerine araştırma raporuna sahte imza attırdığı belirlenen yapılan mütalaada, Memiş’in buradan elde ettiği haksız kazancı dijital para olan Bitcoin yatırımı yaptığı kaydedildi.

Ebedinoğlu’na da sahtecilik suçlaması

Mütalaada, 11 suçla suçlanan dosyanın numaralı şüphelisi Öğretmenevi Müdürü Yunus Memiş, Öğretmenevi Müdürvekili Berrin Aksu, İhale Komisyonu Başkanı Mustafa Yaşar, Müdür Yardımcısı Baver Sungur, İhale Komisyonu üyeleri Sertaç Kurşunlukaya, Tülin Aydas, Ela Balyan, Öğretmenevi çalışanı Zülküf Memiş’ın iş insanları Nihat Güneş, Ahmet Güneş, Hüseyin Güneş, Muzaffer Güneş, Şeyhmus Mete, Mehmet Aydın, Remzi Sürek’e manfaat karşılığında ihale vermekle suçlandı.

Mütalaada, Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen başkası adına kurduğu firma üzerinden anlaşmalı ihale alarak, ihaleye fesat karıştırma, kuyumcular Mustafa Engin, Celil Engin, Memiş’in usulsüz şekilde elde ettiği malvarlığını aklama, Memiş’in ortağı Yusuf Vural ise kamu kurumunu zarara uğratarak dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmakla suçlandı. Mütalaada, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu’nun Memiş’in istemiyle Öğretmenevi Kafe İşletme İhalesi’nde rayiç bedeli düşük göstererek, resmi belgede sahtecilik yapmakla suçlandı.

İhaledeki yolsuzlukluk, anlaşma, yüksek bedelli ihaleler ve hizmet alımının yanında Öğretmenevi Müdürü ve dosya şüphelisi Yunus Memiş’in birlikte Winner Woman Fitnees Club & SPA isimli spor salonu işletikleri iş insanı Yusuf Vural’a 50 bin TL borç verdiği, bunu tahsil edebilmek içinde Öğretmenevi bahçe ışıklandırmasının faturasını şişirerek, piyasa değerinin üç katı üstünde Yusuf Vural’a yaptırdığı kaydedildi.

Bitcoin satın almış

Memiş’in Berrin Aksu ile birlikte Öğretmenevi Konferans Salonun kiralanmasında nakit olarak elden aldığı banka hesapları ve tanık beyanlarıyla tespit edildiği belirtilirken, Memiş’in haksız bir şekilde elde ettiği kazancı üçüncü kişiler aracılığıyla ya da dijital para Bitcoin üzerinden gizlediği belirtildi.

İl Milli Eğitim Müdürünün konuşmasını kaydedip yayınlamış

Memiş’in görevden alınan Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer’in özel bir ortamda yaptığı konuşmayı kayıt altına aldığı, çeşitli mecralarda ve Youtube’a konulmak suretiyle videosunu yayınladığı, yapılan kriminal incelemede videoda manipülasyon yapıldığının tespit edildiği aktarılan mütalaada, Memiş’in bu eylemiyle kişiler arasındaki konuşmaların kaydedilerek hukuka aykırı bir şekilde alenen ifşa edilmesi suçunu işlediği belirtildi.

Memiş’e 11 suçtan 85 yıl hapis istemi

Mütalaada davanın birinci dereceden şüphelisi Mumur Sen ve Eğitim Bir-Sen Diyarbakır İl Başkanı ve Öğretmenevi Müdürü Yunus Memiş’in 11 suçtan hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Mütalaada, Memiş’in; “mal varlığını aklamadan” 3 ile 7, “haksız mal edinme, mal kaçırma veya gizlemeden” 3 ile 5, “kişiler arasındaki konuşmaların kaydedilmesi suretiyle hukuka aykırı olarak ifşadan” 2 ile 5, “zimmetten” 5 ile 12, “özel belgede sahtecilikten” 1 ile 3, “resmi belgede sahtecilikten” 3 ile 5, “kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılıktan” 1 ile 5, “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl, “rüşvet almadan” 2 defa ayrı ayrı” 4 ile 12, “rüşvet vermeden” 4 ile 12 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Mütalaada, Memiş’in 11 ayrı suçtan toplamda 33 yıl ile 85 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Mütalaada, Öğretmenevi Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Baver Sungur ve Öğretmenevi görevlisi Zülküf Memiş’in “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl, “rüşvet almaktan” 4 ile 12 yıl arası olmak üzere toplamda 10 ile 26 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada, Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Berrin Aksu hakkında “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl, “zimmet suçundan” 5 ile 12 yıl arası değişen hapis cezası olmak üzere toplamda 8 ile 19 yıl hapis cezası istendi.

Prof.Dr. Çelen’e 7 yıla kadar hapis istemi

Başkasının üzerine yaptığı firmanin sahibi Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Eğil Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli öğretmen Asım Kaya ve iş insanları Mehmet Aydın, Şeyhmus Mete’nin yapılan ihalerde, “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl arası hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İhale Komisyonu Üyesi Sertaç Kurşunlukaya “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl, “rüşvet almaktan” 4 ile 12 yıl, “rüşvet vermekten” 4 ile 12 yıl olmak üzere 15 ile 31 yıl arası hapsi istenen mütalaada, İhale Komisyon Üyesi Tülin Aydas’ın da Kurşunlukaya ile aynı suçlamalardan 31 yıla kadar hapsi istendi.

Mütalaada, iş insanları Ahmet Güneş, Hüseyin Güneş, Muzaffer Güneş’in ayrı ayrı “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl, “rüşvet vermekten” 4 ile 12 yıl olmak üzere toplam 7 ile 21 yıl, iş insanları Remzi Sürek, Nihat Güneş’in “ihaleye fesat karıştırmaktan” 3 ile 7 yıl hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ebedinoğlu’na 5 yıla kadar hapis istemi

Suçlamaların hedefindeki Memiş’in ortağı olduğu Yusuf Vural’ın “kamu kurumlarını zararına dolandırıcılıktan” 1 ile 5 yıl, Öğretmenevi görevlisi Ela Balyan’ın “görevi kötüye kullanmaktan” 6 ay ile 2 yıl arası değişen hapis cezasının talep edildiği mütalaada, “resmi belgede sahtecilikten” Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu’nun 3 ile 5 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İhale Komisyonu Başkanı Mustafa Yaşar’ın ölümü nedeniyle onun hakkındaki suçlamaların düşürülmesi istenen mütalaada, Mustafa Engin ve Celil Engin’in adlı kuyumcuların Memiş’in “yolsuzluktan elde ettiği parayı satın alma, kabul etme, bulundurma veya kullanma suçunu” işledikleri ifade edildi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum