Diyarbakır Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Yüksel; ‘Turizmde arzu ettiğimiz seviyede değiliz’

Diyarbakır Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Yüksel;  ‘Turizmde arzu ettiğimiz seviyede değiliz’
Diyarbakır Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Yüksel, Diyarbakır’ın Pandemiden önce yakaladığı doluluk oranlarını henüz yakalayamadığına işaret ederek, otellerin doluluk oranlarıyla ilgili yapılan açıklamaların doğru olmadığını savundu.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

TİGRİS HABER - Diyarbakır Otelciler Derneği Başkan yardımcısı Ömer Yüksel, Nisan ayında başlayan Turizm sezonunu değerlendirdi. Diyarbakır turizmi için en yoğun sezon olarak tabir ettikleri ayların İlkbahar ve Sonbahar mevsimi olduğunu hatırlatan Yüksel, “Dolayısıyla Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ve Kasım bizim yoğun olduğumuz aylardır. Mayıs ayında gerçekleşen doluluk oranını biz normal karşılıyoruz. Şuanda beklediğimiz bir doluluk var” diye konuştu.

diyarbakir-otelciler-dernegi-1.jpeg

‘Otellerdeki doluluk oranlarını doğru bulmuyoruz’

Yüksel, Bazı firmaların otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 80-90’lara çıktığına yönelik açıklamalarını kısmen doğru bulmadığına işaret ederek, “Çünkü doluluk dediğimiz veriler otelden otele ve yapıdan yapıya göre değişiklik gösterebilir. İşletmenin kapasitesinden tutun, işletmenin farklı verilerle değerlendirdiğiniz zaman doluluk oranıyla ilgili veriler çok sağlıklı bulmuyorum” dedi.

‘Eleman sıkıntımız ciddi manada var’

En büyük sıkıntılarının eleman olduğunu ifade eden Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Ömer Yüksel, şöyle dedi:

diyarbakir-otelciler-dernegi-2.jpeg

“Şuanda bizim en büyük sıkıntımız insan kaynakları konusunda eleman sıkıntımız ciddi manada var. Onun dışında şehir ve turizmin geneliyle alakalı alt yapıyla ilgili bazı sıkıntılarımız var. Şuanda turizmde henüz istenilen seviyelere geldiğimizi maalesef söyleyemeyeceğim. Sadece bahar aylarında gerçekleşen bir yoğunluk zaten bekleniyordu. Bu yoğunluğu baz alarak sektörü değerlendirdiğimizde sağlıklı bir veri maalesef alamayız”

‘Arzu ettiğimiz oranları henüz yakalayamadık’

Yüksel, Arzu edilen oranları henüz yakalayamadıklarına değinerek, “İşin doğrusu şuan kendi işletmemden örnek verecek olursak, henüz pandemiden önce yakaladığımız doluluk oranlarını henüz yakalayamadık. Onun için Diyarbakır’ın çok ciddi bir turizm potansiyeli, çok ciddi envanterine sahip ancak henüz daha kat edecek çok yolumuz var. Şuanda gayet olumlu giden bir ivmeyi artarak daha devam etmesini umut ediyoruz ki olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Otellerin istihdama büyük katkısı var’

Diyarbakır’da İnşaatları devam eden otellerin tamamlanmasıyla birlikte yatak ve oda kapasitesinin artacağını vurgulayan Yüksel, “Tabi her arz beraberinde talebi de getirecektir. Diyarbakır’ın mevcut yapılan otel projelerin ve mevcut otel sayılarını besleyebilecek ciddi bir envantere ve turizm potansiyeline sahip bir şehrimiz. İstenilen seviyelere gelmesi halinde bu yapılacak tesislerde ciddi manada katkı sunacaktır. Bu otellerin istihdama da çok ciddi katkıları var. Sadece istihdam bazlı düşünmemek gerekir turizm aynı zamanda 70’in üzerinde sektörü besleyen bir sektör. Özellikle otelcilik anlamında bakarsak diğer sektörlere de çok çok ciddi destek sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.