Diyarbakır Surları nefes alacak

Diyarbakır Surları nefes alacak

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki 5 bin yıllık surların etrafındaki 100 kaçak yapının yıkımına başlandığını söyledi.

TİGRİS HABER- Diyarbakır’ın tarihi Surlarının restore, çevre ve peyzaj projesi kapsamında kentin ilk gece kondu mahallesi olan Benusen mahallesinde kaçak yapıların yıkımı devam ediyor. Diyarbakır surlarının dış kısmındaki surlara bitişik 100 yapının yıkımının 5. etap çalışmaları 'Tarihi surlarda diriliş başlıyor' sloganıyla başladı. 5 Ağustos 2021'de kamulaştırma çalışmasının başladığı tarihi surları önceki etap çalışmalarında toplamda 300 yapı yıkıldı. Kamulaştırma ve boşaltma çalışmasının ardından surlar gün yüzüne çıkacak.

benusen1.jpg

Şehrine sahip çıkan vatandaşlara teşekkür ediyorum

Vali Münir Karaloğlu, kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü alanda inceleme yaptı. Vali Karaloğlu'na, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Ebubekir Bal, Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile kamu kurumlarının müdürleri de eşlik etti. Yeni yılda yarım kalan yatırımların aksatılmadan bitirilmesi için çalışmaları devam edeceğini belirten Vali Karaloğlu, "Her şeyden önce şehrine ve şehrinin mirasına sahip çıkan bize, surlar konusunda talepte bulunan Diyarbakırlılara teşekkür ederim. Bu bölgede çalışıyoruz. Benusen Vadisi'nde çalışıyoruz. İnsanların oturdukları evlerde onlarla oturup, anlaşıp helalleşiyoruz. Bize yardımcı oluyorlar. Şu ana kadar bu bölgede sorunla karşılaşmadık. Bizimle iş birliği yapan bölgede değerli hemşehrilerimize teşekkür ederim" dedi.

Bozgunculuk çıkaran bir güruh var maalesef

Surların etrafındaki kaçak yapılar için 15 yıldır yıkım kararı olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, "Kimse el sürmemiş, Bölge sit alanı. Ama imarsız kamu alanlarına kaçak yapılar yapmışlar. Bu bölgenin kaçak yapılardan temizlenmesi çalışmalarını sürdürüyor. 5'inci etap çalışmalarında 100 kaçak yapı yıkılacak. Daha önce 300 yapının yıkımı gerçekleşmişti. Şehirde bugüne kadar taş taş üstüne koymamış sadece kötülükten ve o işlerden anlayan, fitne ve dedikodu yapan, bozgunculuk çıkaran bir güruh da var maalesef. Onlar da iftira, dedikodu ve yaptığımız her işle, söylediğimiz her söze mukabil kötülük üretmeye devam ettiler. Ama bizim moralimizi de motivasyonumuzu da bozmaya gücünüz yetmez" diye konuştu.

Kamulaştırma ve kaçak yıkım çalışmalarının Çevre Şehirlik ve İklim Bakanlığı'nın desteği ile Büyükşehir Belediyesi'nce yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, iç turizmde Diyarbakır için önemli yoğunluk yaşandığını sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından iş makineleri ile kaçak yapıların yıkımına başlandı.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Toplum-yaşam