Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasından atıl yatırımlar hatırlatması

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasından atıl yatırımlar hatırlatması

Diyarbakır ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, kentte çeşitli nedenlerden dolayı yarım kalmış ya da çeşitli nedenlerle işletilemeyen yatırımların uygun kredi destekleri ile faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

TİGRİS HABER - DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kentte özel sektörün inşa ettiği ancak hali hazırda atıl durumda olan yapıların öncelikli olarak envanterinin çıkarılması ve destek programları ile yeniden işlevlendirilmesinin, ekonomik katkı sağlayacağını aynı zamanda istihdam için zemin olacağını ifade etti.

Ekonomiye ve istihdama katkı

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bu önerisi ile ilgili şunları söyledi; “Kentimizde özel sektöre ait inşaatı yarım kalmış veya tamamlanmasına rağmen işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle işletilemeyen fabrika, hastane ve otel gibi yapılar bulunuyor. Çok yüksek yatırım maliyeti olan ve kentimiz ekonomisine çok önemli katkılar sağlayabilecek bu yatırımların atıl durumda kalmaları ekonomik kaynakların israfı demektir. Ülkemiz ve kent ekonomisi açısından son derece önemli kayıp anlamına gelen atıl yapıların yeniden ekonomiye kazandırılmaları büyük bir önem taşıyor.”

Envanter ve raporlama

Kaya, “Çeşitli nedenlerle yarım kalmış veya atıl durumdaki hastane, otel ve fabrikaların mevcut durum envanterinin çıkarılması gerekiyor. Bu yöntemle yapılacak bir raporlama neticesinde gerçekleşme oranı minimum %30 olan yatırımlar uygun kredilerle desteklenerek bitirilmeli ve ekonomiye kazandırılmalıdırlar”dedi.

DTSO’nun bu konudaki deneyimine de değinen Kaya, yaptıkları çalışma ile ilgili şunları söyledi; “Biz DTSO olarak Metal İşleri Sanayi Sitesi bünyesinde bulunan atıl bir yapıyı Çağrı Merkezi olarak işlevlendirdik. Çağrı Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle 1050 kişiye istihdam sağlanacak. Benzeri çalışmalar kentimizde yatırım yapılabilirliği arttıracağı gibi üretim ve istihdam alanında da çok önemli katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum