Diyarbakır Valisi: Annelerin mücadelesi kazanacak

Diyarbakır Valisi: Annelerin mücadelesi kazanacak

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, “Bir anneye uygulanacak en büyük şiddet, anneyi yavrusundan zorla ayırmaktır. Annelerin bu mücadelesi karşısında hiçbir ideoloji duramaz. Annelerin mücadelesi kazanacak”

TİGRİS HABER- HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemini sürdüren Diyarbakır annelerinin nöbetini konu alan "Anne yüreği kazanacak" temalı resim, şiir ve deneme yarışmasının ödül töreni yapıldı. Ödül töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, annelerin mücadelesine yarışmayla destek olunmasının önemli olduğunu söyledi. Karaloğlu, annelerin mücadelesini tarihe not düşürmek için bu tür etkinliklerin önemli olduğuna dikkati çekti.

Karaloğlu bir kadına, bir anneye uygulanacak en büyük şiddetin anneyi yavrusundan zorla ayırmak olduğunu ifade ederek bir insana yapılabilecek en büyük insan hakkı ihlalinin de çocuk yaşta bir bireyi zorla götürüp silah altına almak olduğunu belirtti.

Bu mücadele karşısında hiçbir ideoloji duramaz

Evladından zorla koparılmış bir annenin evladına kavuşma mücadelesinden daha kutsal bir mücadele olamayacağını dile getiren Vali Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Sevgili anneler, siz kazandınız, mutlaka yavrularınıza da kavuşacaksınız. Siz zaten bizden daha kararlısınız. Kendiniz söylüyorsunuz 'Dağdan yavrum inse de bu mücadeleyi bırakmayacağız, Sayın Valim.' Hepinizin ellerinden öpüyorum. Artık bu mücadele bireysel olarak annelerin çocuklarına kavuşma mücadelesi olmaktan çıkmıştır, bu mücadele bölgede çocuklarını terör örgütünün elinden kurtarma mücadelesine dönüşmüştür ve anne yüreği mutlaka kazanacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Diyarbakır anneleri bu haklı mücadeleleriyle sadece Türkiye'de değil, dünyada bu haklılıklarını ortaya koydular ve buna terör örgütleri de yandaşları da hala bir çözüm üretemediler, üretemezler çünkü bu kadar haklı bir mücadele karşısında hiçbir güç hiçbir ideoloji duramaz duramayacaklar. Yok olacaklar."

Korku duvarı yok oldu

Örgüte katılımların neredeyse sıfıra indiğini belirten aktaran Karaloğlu, "Katılım sıfıra geldiyse, yıllık yirmili sayılara düştüyse burada Diyarbakır annelerinin mücadelelerinin çok büyük katkısı var. Elbette ki güvenlik güçlerimizin, devletimizin terörle kararlı mücadelesinin burada katkısı var ama Diyarbakır annelerinin bu mücadelesi bir defa zulüm, korku duvarını yıktı. Korku duvarı yok oldu, bu bölgede. Artık hiçbir anne, hiçbir bölge vatandaşı örgütün o kuru sıkı laflarından korkmuyor. Çok daha cesur bölge annesi, bölge vatandaşı çok daha cesur örgüt karşısında, artık defolun gidin noktasında, bitirecekler, yok olacaklar Allah'ın izniyle." ifadelerini kullandı.

Herkesin Kurban Bayramı'nı kutlayan Karaloğlu, "Temenni ediyorum ki annelerimizin evlatlarından uzak kutladıkları son Kurban Bayramı olsun." dedi.

Programda, resim, şiir ve deneme dalında birinci gelen yarışmacıların ödülleri Vali Karaloğlu, Ali Yalçın ve Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi tarafından verildi. Yarışmada birinci olan şiir okunduğu sırada bazı anneler gözyaşlarını tutamadı. Etkinlikte, basın kuruluşlarının temsilcilerine de plaket verildi.

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.