Diyarbakır’a zincir otel ilgisi giderek artıyor

Diyarbakır’a zincir otel ilgisi giderek artıyor

Diyarbakır’da kış mevsimi havasına girilirken mevcut oteller hala tam kapasiteyle çalışıyor.

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da kış mevsimi havasına girilirken mevcut oteller hala tam kapasiteyle çalışıyor. Bu gelişmeleri gören, gelecekle ilgili yatırım düşünen zincir otellerin yerel ortak arayışları gözlenirken turizm şirketleri de rezervasyon konusunda işbirliği için Ticaret ve Sanayi Odasından işbirliği talebinde bulundu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bu gelişmeleri kendi içinde değerlendirerek, konuya biraz daha açıklık getirdi, gelişmeleri bir açıklama ile kamuoyu ile paylaşma gereği duydu. DTSO’dan yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Diyarbakır tarihi ve kültürel zenginliği ile Türkiye’nin en önemli kentlerinin başında yer almaktadır. Özellikle kültür turizmi açısında neredeyse ülkemizin en zengin kentidir. Ancak bu potansiyel turizm lehine yeterince tanıtılmadığından sektörün gelişmesi de aksamıştı. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonuç verdi, yerli ve yabancı turist sayısında ciddi hareketlenmelere tanıklık ediyoruz. Bitti zannedilen sektör yeniden canlandı. İlimizdeki otellerin hemen tamamının tam kapasite ile çalıştığına tanıklık ediyoruz, mutluyuz.

Öyle ki; önümüzdeki iki ay için otellerde yer bulmak adeta imkânsız hale geldi. Nihayetinde otellerde yer bulamayan tur şirketleri ve diğer misafirler Odamızdan destek talebinde bulunmaya başladılar.”

“Yatak kapasitesi 15 bine çıkarılmalı”

 “Kültür ve İnanç Destinasyonu” olarak Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’yı içerisine alan ve  “Mezopotamya Altın Üçgeni” adıyla tescillenen bölgenin en önemli kenti Diyarbakır önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek miktarda turist çekecektir. Ancak bu hızlı gelişme ve turizmdeki hareketliliğe cevap verebilmek için mevcut yatak kapasitesinin 15 bin seviyelerine kadar çıkarılması gerekmektedir.” denilen açıklama şöyle devam etti;

“Bu gerçeklikten hareketle ilimizde otel ve diğer turizm işletme belgeli tesislere olan ihtiyaç da hızla artmaktadır. Bu sektörlerde yatırım yapmak hem yatırımcılara büyük avantajlar sağlayacak, hem de kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz turizminin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.”

Zincir oteller yerel yatırımcı arayışında

Her geçen gün hızla gelişen turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel ve ulusal/uluslararası zincir otellerin yatırım arayışlarının arttığına dikkat çekilen açıklamanın son bölümü ise şöyle;

“Özellikle marka zincir otellerin ilimizde yatırımcı bulmak için Odamızdan destek talepleri artarak devam etmektedir. Zincir otellerin ilimizde yatırımcı arayışına girmeleri oldukça sevindirici ve bir o kadar da umut vericidir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak Diyarbakır’a yatırım yapmış ve yapacak olan bütün yatırımcılara gerekli tüm destekleri vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak, hem yerel, hem zincir otel ve diğer turistik işletme yatırımcılarını Diyarbakır’da yatırım yapmaya davet ediyoruz." (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.