Gerçeği aratmayan deprem eğitimi

Gerçeği aratmayan deprem eğitimi

Büyük depremlerin can ve mal kayıplarına neden olduğu Bingöl’de AFAD tarafından kurulan simülasyon TIR’ın da deprem eğitimi veriliyor. Simülasyonla verilen eğitim gerçeği aratmıyor.

TİGRİS HABER - 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesiyle ülke genelinde olduğu gibi Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayının kesiştiği noktada olan Bingöl’de de, İçişleri Bakanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde afet eğitimlerine başladı.

simulasyon-tirinda-gercegi-aratmayan-deprem-egitimi1.jpg

Bu kapsamda AFAD tarafından kente getirilen ve yaklaşık bir haftadır çeşitli noktalarda kurulan deprem simülasyon TIR’ını yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. Merkez Karşıyaka Mahallesi Fen Lisesi bahçesinde kurulan AFAD simülasyon TIR’ında Türkiye'de daha önce yaşanan deprem felaketlerinin şiddetindeki sarsıntılarla gerçekçi bir deprem deneyimi yaşatılıyor. Öğrenciler ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği TIR’da deprem öncesi, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler ailelere anlatılıyor.

simulasyon-tirinda-gercegi-aratmayan-deprem-egitimi2.jpg

Bir haftadır çeşitli kamu kurum ve kuruşları ile vatandaşlara eğitim verildiğini belirten Bingöl İl AFAD görevlisi Ergün Enön, “Afet ve acil durumlarla ilgili yıllardır ilimizdeki STK’lar olsun, kamu kurumları, okullar, rehabilitasyon merkezleri, kreşler, askeri bölgeler hemen hemen toplumun her kesimine ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. 2021 yılı Afet Eğitim Yılı olarak başkanlığımız tarafından ilan edildi.

simulasyon-tirinda-gercegi-aratmayan-deprem-egitimi3.jpg

Bu kapsamda toplumun tüm kesimlerine yönelik eğitimlerimize hiç ara vermeden hızla devam ediyoruz. Yine bu kapsamda burada toplandık ve deprem simülasyon TIR’ımızı getirdik. Burada öğrenciler, aileler, velilere deprem öncesi, sırası ve sonrasında doğru davranış uygulamaları nasıl olur diye uygulamalı bir şekilde anlatıyoruz” dedi.

7 ölümcül deprem

Bingöl’ün depremlerle dolu bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Enön, Bingöl’de 1934’ten bu yana 7 adet ölümcül deprem meydana geldiğini hatırlattı. Halkın deprem konusunda bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Enön, “Deprem esnasında ne yapılması gerekiyor, deprem sonrası ne yapmamız gerekiyor, toplanma alanları, barınma alanlarını halkımıza ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz” dedi.

simulasyon-tirinda-gercegi-aratmayan-deprem-egitimi4.jpg

Deprem simülasyon TIR’ın eğitim gören Sümeyye Enön, “Simülasyon TIR’ına bindik ve deprem anını yaşadık.  Çok korkunçtu. Eve gidince aileme de aynı şekilde anlatacağım ve inşallah bu tür olaylar başımıza gelmez” dedi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.