GGC'nin 'Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri'ne başvurular başlıyor

GGC'nin 'Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri'ne başvurular başlıyor

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) tarafından, “Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” yarışmasının 36’ncısı düzenleniyor. Bu yıl başvurular, 8 Ocak 2022 Cumartesi günü başlayıp 1 Mart 2022 Salı günü son bulacak.

TİGRİS HABER - Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” başvuruları başladı. Ödüller belirlenen dallarda çalışmaları teşvik etmek ve başarılı eserlerin taçlandırmak amacıyla verileceği yarışmaya GGC üyesi olmayan gazeteciler de katılabilecek.

GGC Başkanı Mehmet Mücahit Ceylan, yarışma kapsamında gazete, dergi, radyo, televizyon, internet medyası ve Kürtçe eserlerin yanı sıra bu yıl ilk kez 'Basın Özgürlüğü' ödülü verileceğini açıkladı. Türkiye'deki basının ve gazetecilerin çok zor bir süreçten geçtiğine vurgu yapan Başkan Ceylan, 'Basın Özgürlüğü' ödülüyle özellikle ihtiyaç duyulan ifade özgürlüğüne dikkat çekmeyi amaçladıkları söyledi.

Ceylan, yarışmaya katılacak aday eserlerin 1 Eylül 2020 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yayınlanmış olması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'de gazeteciliğin zor şartlarda yapıldığı en önemli bölgedeki basın emekçilerinin bin bir güçlükle ortaya çıkardıkları haber çalışmalarının ön plana çıkartılıp, ödüllendirildiği bu ödül yarışması bölgedeki gazetecilerin hangi şartlarda mesleklerini icra ettiklerine de ayna tutacaktır" dedi.

*

GGC'den katılımla ilgili şu bilgilere yer verildi;

- Yarışmaya GGC üyesi olmayan gazeteciler de katılabilecektir.

-Başvurucu bir başka gazeteci örgütünden aldığı ödüllü eserle yarışmaya katılamaz.

ADAYLIK BAŞVURUSU YAPILACAK DALLAR:

1- YAZILI BASIN (GAZETE-DERGİ) KATEGORİSİ

- Haber

- Sağlık

- Ekonomi

- Eğitim

- Kültür Sanat

- Araştırma

- Röportaj – Söyleşi

- Sayfa Düzeni

- Fotoğraf

- Spor

2- TELEVİZYON KATEGORİSİ

- Televizyon Haber

- Haber Program

- Kültür-Sanat

- Kamera Çalışması

- Drone çalışması

- Spor programı

3- RADYO KATEGORİSİ

-Haber ya da program dalında tek bir ödül verilir.

4- İNTERNET GAZETECİLİĞİ

- İnternet Haber

- İnternet Röportaj

5- KÜRTÇE KATEGORİ

- TV Haber

- Yazılı Haber (gazete-dergi-internet)

- TV Programı

- Belgesel (dökomanter-ficer)

- Radyo programı

6- BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ

Basın Özgürlüğü Ödülü'nü Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu belirler.

7- JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

8- GGC ÖZEL ÖDÜLÜ

BAŞVURU ŞARTLARI

1 - Yönetim Kurulu, ödül verilecek dallarda başvuruları için adaylara çağrıda bulunur. Üyeler, Cemiyete ıslak imzalı dilekçe ile eserleri aktardığı flash diskle başvurur.

2 - Yönetim Kurulu ödül verilecek dallarda, o dallarda aday olmayan, konusunda uzman kişilerden oluşacak Jüri heyetini kurar.

3 - Adaylar her dalda bir eserle başvurabilir. Ancak, tüm dallarda 2 eserle müracaatta bulunabilir.

4 - Her dalda sadece bir esere ödül verilir. Ödüle değer eser bulunamazsa o dalda ödül verilmez. Ancak Jüri yüksek puan alan eserlerde uygun görürse. Mansiyon ödülü de verebilir.

5 - Kolektif çalışmalar ödüle aday olabilir. Çalışmayı gerçekleştirenler ortak aday sayılır. Eseri meydana getirenlerin aralarında bir kişiyi aday göstermeleri halinde, ödül sadece bu adaya verilir.

6 - Tüm dallarda gönderilen dijital materyaller iade edilmez.

7 - Adayların çalışmalarını üst bilgi yazısıyla haberin yayınlanan kopyasını dijital metaryaller olarak teslimi gerekir.

8 - Yarışmaya katılacak aday eserlerin 1 Eylül 2020 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yayınlanmış olması gerekmektedir.

11 -Başvuru yapanlar jüri üyesi teklifi ile Jüri Özel Ödülü için yazılı teklifte bulunabilir.

Aday eserlerin değerlendirilmesinde eserin yapım ve yayın tarihini, teknik özelliklerini, uzunluğunu, varsa müzik yapımcısının adlarını içeren bir yazının aday tarafından hazırlanıp film ya da bant şeklindeki orijinal kopyasının dijital ortamına aktarılmış olarak Cemiyetin; Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlik Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Cad. Sümer Park içi- Yenişehir/Diyarbakır” adresine elden veya posta yolluyla 1 Mart 2022 tarihine kadar ulaştırılması gerekmektedir. (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.