HDP ve YSP’den seçim değerlendirmesi: Bir başarısızlık söz konusu!

HDP ve YSP’den seçim değerlendirmesi: Bir başarısızlık söz konusu!
Seçim sonuçlarına ilişkin HDP genel merkezinde açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Oylarımızda bir azalma olduğu doğru, özellikle Batı illerinde bu azalma daha dikkat çekici. Bir başarısızlık söz konusu.

TİGRİS HABER - Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonuçlarına dair HDP genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de eşit ve adil seçim yarışını engellemiştir

Seçim sürecinde gözaltı ve tutuklama operasyonlarına maruz bırakıldıklarını ifade eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Türkiye seçim iklimine girdiği günden beri Kobanê kumpas davası ve kapatma davasıyla birlikte siyasetimiz denklem dışına çıkarılmak istenmiştir. Kobanê kumpas ve kapatma davalarıyla başlayan süreç, seçime doğru tam bir baskı iklimine dönüşmüştür. Kapatma davası Demokrasi kılıcı misali Türkiye’de eşit ve adil seçim yarışını engellemiştir. Milyonlarca seçmenimizin iradesine kumpas ve kapatma davasıyla ipotek konmak istenmiştir. En temel hak olan demokratik siyaset hakkının dahi imkânsız hale getirilmek istendiği koşullar yaratılarak seçim süreci boyunca her gün yeni bir siyasi operasyonla yüzlerce arkadaşlarımız gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Birçok yerde parti çalışmalarımıza yönelik ırkçı saldırılar bizatihi iktidarın teşvikleriyle gerçekleşmiştir. Cumhur İttifakı, eşit şartlarda gerçekleşmesi gereken seçimlerden kırıntı bile bırakmamıştır. Her türlü kamu kaynağını ve gücünü seçim dönemi boyunca kendi lehine kullanmıştır” ifadelerini kullandı.

Misyonun ve sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz

Ortaya çıkan sonuçların hile ve kumpasların belirleyici olduğunu vurgulayan Uçar, şunları dile getirdi: “Öte yandan seçmenin mesajını alarak bütün yönleriyle eleştiri ve özeleştiri sürecinde değerlendirme sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bunun da gereğini yapacağız. Seçim sürecini örerken düştüğümüz eksik ve yetersizlikler ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapacağımızı, halkımızla beraber tartışmalar yürüteceğimizi ve gerekli adımları atacağımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Yeşil Sol Parti’ye oy veren milyonların, halkımızın içi ferah olsun. Mevcut verilere göre ikinci tura kaldığı anlaşılan Cumhurbaşkanlığı seçimlere dair halkımızın bize verdiği tarihsel rolün, misyonun ve sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz. Umudumuzdan ve coşkumuzdan asla geri durmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Partimizin yetkili kurullarında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmış olmasını partimizin bütün kurullarında değerlendirerek, buna ilişkin çalışma programımızı en kısa zamanda halkımızla ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

“Kimse karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmasın” diyen Uçar, tek adam rejimine son vermek için mücadelenin devam edeceğine vurgu yaptı.

Kayıplarımız var

Uçar’ın konuşmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı ile girilmesinin “Oy kaybettirip kaybettirmediğine” dönük soruya, “Belli kayıplarımız var” cevabını veren Sancar, “Seçimlerle birlikte elbette bir formül arayışı gerekiyordu biz tek listenin en uygun formül olduğunu söyledik ve savunduk. Bununla birlikte ittifakı da korumayı hep önemsedik, ittifaklarda bu tür riskler olabiliyor. Bu risklerin bir kısmı bu seçimlerde gerçekleşmiştir. Bunu kendi kurullarımızla ve ittifak ortaklarımızla tartışacağız” diye konuştu.

Süreci değerlendireceğiz

Parti olarak Türkiye genelinde oy düşüşü yaşadıklarını belirten Sancar, “Batı illerinde bu azalma daha çarpıcıdır. Daha ayrıntılı bir değerlendirme için bütün sonuçları önümüze koymamız gerekiyor. Bir başarısızlık söz konusudur. Batı’da daha az oy almamız bizim açımızdan sorun teşkil etmektedir. Sebeplerini oranlarıyla birlikte tartışmamız gerekiyor. Burada bizim eksikliklerimiz, yetersizliklerimiz varsa, vardır mutlaka, eleştiri ve özeleştiri sürecinde değerlendireceğiz” diye belirtti. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum