“Kadınları siyasette vitrin malzemesi görenlerin akıbeti hüsran”

 “Kadınları siyasette vitrin malzemesi görenlerin akıbeti hüsran”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadınları siyasette sadece bir vitrin malzemesi olarak görenlerin akıbeti hüsranla sonuçlanmaya mahkumdur” dedi.

AK Parti Ankara 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi’ne videolu mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti'nin öncü neferleri hep hanım kardeşlerimiz olmuştur. Kadın kollarımızın gayreti ve emeği sayesinde 19 yıldır siyasetin zirvesindeki yerimizi koruyoruz. Evlere girip en gencinden en yaşlısına kadar vatandaşlarımızla görüşüp onları AK Parti’ye oy vermeye ikna eden öncelikle sizlersiniz. Hep söylediğim gibi kale içeriden fethedilir. Sizler hanımları ikna ettiğinizde onlar beyleri ikna etmenin yolunu nasıl olsa bulur. Esasen bizim tarihimizde sembol kadınlar olagelmiştir. Terken Hatunları bilmeden Selçuklu’yu anlayamayız. Osmanlı Cihan Devleti’nin gerisine baktığımızda Hayme Ana’yı görürüz. Terörle mücadelede göğsünü evlatlarına siper eden nice anaların, öğretmeninden hemşiresine nice kamu görevlisi kadınımızın sergiledikleri cesaret tarihe altın harflerle yazılmıştır. 15 Temmuz gecesi darbelerin karşısına aslanlar gibi dikilen kadınlarımıza buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bütün bu örnekler kadınlarımızı niçin hayatın her alanıyla birlikte siyasette, ticarette, eğitimde hak ettiği yere ulaştırma mücadelesi verdiğimizi en açık şekilde anlatıyor” ifadelerini kullandı.

‘Siyasette kadınların gücü ve temsili arttıkça…’

AK Parti Kadın Kolları'nın 4 buçuk milyon üye sayısıyla diğer partilerin üye sayılarını geride bıraktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu gerçeği çok iyi biliyoruz. Kadınların potansiyelini ve gücünü hakkıyla değerlendiremeyen bir siyasetin bu ülkede başarı şansı yoktur. Kadınları siyasette sadece bir vitrin malzemesi olarak görenlerin akıbeti hüsranla sonuçlanmaya mahkumdur. Bizim kadınlarımızı siyasette ve hayatın her alanında hak ettiği yere getirme mücadelemiz samimi bir mücadeledir. Türkiye’de kadına gerçek değerini veren, onu her alanda gerçek anlamda haklarıyla buluşturan siyasi hareket AK Parti’dir. Üstelik bu başarıyı çağdaşlığı, kılık kıyafeti yasaklamak, üniversite kapılarında ikna odaları kurmak, değerlerimizi küçümsemek sanan bir güruha rağmen elde ettik. Kadınlarımızın en temel haklarından biriyle ilgili bir düzenlemeye karşı kinlerini ‘411 el kaosa kalktı’ manşetleriyle gösteren bu zihniyeti hortlatmak isteyenlere karşı daima teyakkuz halinde bulunmalıyız. Siyasette kadınların gücü ve temsili arttıkça bu tür kirli girişimlerin etki düzeyi düşecektir. Ülkemizde kadın kollarını, teşkilatının ayrılmaz bir parçası haline getiren ilk parti de AK Parti’dir. Bugün artık kadınlarımız Meclisten iş hayatına kadar her alanda eskisiyle mukayese edilemeyecek düzeyde etkindirler. Elbette henüz arzu ettiğimiz seviyeye gelmedik ama bu yolu bir daha dönüşü olmamak üzere aştık. AK Parti ülkemizdeki kadınların meselelerini çözümü için gayret gösterdikçe kadınlarımız da AK Parti’yi sahiplendiler. Sizlerin nezdinde bu çabamıza aktif çalışmalarıyla ve sandıkta verdikleri oylarıyla destek olan tüm kadınlarımıza gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

‘Tabuları yıkmak klişesi altında pazarlanan tüm davranış kalıpları…’

Erdoğan, geleneksel aile yapısına saldırıların olduğunu belirterek, “Özellikle medya yoluyla dayatılan çarpık bireysel ve toplumsal ilişki biçimlerinin hepsi önce aileyi hedef alıyor. Medeniyet ve toplumsal kültür kodlarımızla taban tabana zıt fikirlerin ve hayat tarzlarının sürekli yüceltilmesi, özendirilmesi, cazip gösterilmesi bilinçli bir tercihtir. Çünkü istediğiniz gibi yoğurabilmek, biçimlendirebilmek, yönlendirebilmek için bireyi ailesinden koparmanız gerekiyor. Tabuları yıkmak klişesi altında pazarlanan tüm davranış kalıpları bireyi bu kıvama getirmeyi amaçlıyor. Milletimizin üzerinde uzunca bir zamandır oynanan bu oyunun kısmen de olsa başarı kazandığını kabul etmek durumundayız” diye konuştu. (İHA)  

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.