1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. “Kapanan sınır kapıları ihracatı zora soktu”
“Kapanan sınır kapıları ihracatı zora soktu”

“Kapanan sınır kapıları ihracatı zora soktu”

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, koronavirüsün küresel piyasalara etkisini, virüse karşı alınan önlemleri ve virüse karşı toplumsal dayanışmanın önemini değerlendirdi.

A+A-

Haber: Ali Abbas YILMAZ

Koronavirüs tedbirlerinin kent ekonomisine etkisi

Koronavirüsle mücadele kapsamında sınır kapılarının kapatılmasının kentin ihracat potansiyelini olumsuz etkilediğine vurgu yapan Odabaşı, “Bu durum Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten işletmelerimizi de olumsuz etkilemiştir. Özellikle Irak sınır kapımızın kapatılmış olması Irak ile olan ihracatımızı zora sokmuştur. Her ne kadar kontrollü geçişler yapılıyor olsa da bu sınırlıdır ve temel ihtiyaç maddeleri önceliklidir” diye belirtti.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, koronavirüs salgınına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere vurgu yapan Odabaşı, virüs salgınının ekonomik etkilerine değindi.

Çin’den dünyaya yayılan virüs

Odabaşı, dünyaya korku salan koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid 19 olarak adlandırılan virüs dünyanın birçok ülkesinde yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de maalesef bazı vakalara rastlandığı ve ölümlerin yaşandığı Sağlık Bakanımız tarafından açıklanmıştır” ifadelerini kullandı.

‘Covid 19 daha çok yaşlıları etkilemektedir’

Virüs salgınına yönelik olarak alınan tedbirleri değerlendiren Odabaşı, şunları ifade etti: “Ülke olarak bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını ifade etmemiz gerekir. Belirlenen riskli ülkelere uçuşların durdurulması, bazı ülkelerle sınır kapılarının kapatılması, yurt dışında gelenlerin karantinaya alınması en temel ve en acil önlemler olarak hayata geçirilmiştir. Bunun sonrasında tüm okullar tatil edilerek çok daha önemli bir tedbir adımı atılmıştır. Son olarak toplumun her kesimini ilgilendiren cafe, kıraathane, lokal vb yerlerin kapatılmasına karar verilmiştir. Bunlar son derece yerinde ve doğru kararlar ve bilindiği üzere Covid 19 daha çok yaşlıları etkilemektedir. Bu nedenle yaşlı insanlarımızın dışarı çıkmasına da bir sınırlandırma getirilmiş ve ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtilmiştir.”

Sağlık önceliklidir

Virüs krizi altında ekonominin sürdürülebilirliğine işaret eden Odabaşı, şunları belirtti: “Ancak kamu otoritesinin aldığı tedbirlerin yanında tüm vatandaşlarımızın tedbir alması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Kuşkusuz ki bu salgının birincil önceliği insanlarımızın sağlığıdır. Bütün koşullar altında bunu korumalıyız. Zira güçlü ülkeler sağlıklı insanlarla mümkündür. Ancak bu salgının sekonder etkilerinin en yoğun yaşandığı alan ekonomidir. Ekonominin duraksamaması gerekir. Bunu sürdürülebilirliğini bütün tedbirlerimizi alarak sağlamak hepimizin en kritik görevlerinden biridir.”

Virüs küresel piyasaları etkiliyor

Virüs salgınının küresel piyasalara etkisini değerlendiren Odabaşı, “Küreselleşen dünyada tedarik zinciri bir bütün ve birbirine güçlü bağlarla bağlı. Bu nedenle dünyadaki, tüm ülkeler ve sektörler birbirine entegre bir şekilde hareket etmektedir. Zincirin halkalarından birinin zayıflaması veya kopması bütünü olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu salgının etkisiyle bazı sektörlerimizin olumsuz etkilenme olasılığı vardır.  Sorunun küresel olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tüm dünya ekonomisi bu durumdan olumsuz etkileniyor. Dünyanın imalathanesi olarak adlandırılan Çin’de bile yılsonu büyüme hedefleri revize edilmiş ve aşağıya çekilmiştir” ifadelerini kullandı.

‘Bazı sınır kapılarımızın kapatılması ihracat potansiyelimizi olumsuz etkilemektedir’

Virüse karşı Türkiye’de alınan tedbirlere ilişkin gözlemlerini aktaran Odabaşı, “Ülkemiz açısından baktığımızda ise, çok sayıda ülke ile uçuşlarımızın iptal edilmesi ticari ilişkilerimizi, bazı sınır kapılarımızın kapatılması ihracat potansiyelimizi olumsuz etkilemektedir. Bu durum Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet yürüten işletmelerimizi de olumsuz etkilemiştir. Özellikle Irak sınır kapımızın kapatılmış olması Irak ile olan ihracatımızı zora sokmuştur. Her ne kadar kontrollü geçişler yapılıyor olsa da bu sınırlıdır ve temel ihtiyaç maddeleri önceliklidir” diye belirtti.

İzolasyon kurallarına özen gösterelim

Diyarbakır’da virüse karşı alınan tedbirlere uyulması noktasındaki çabalara işaret eden Odabaşı, “Bu salgın ile mücadelede topyekûn bir seferberlik başlatan hükümetimizin aldığı kararların yerinde ve zamanında olduğuna inanıyoruz. Bizlerde Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi olarak yapılan tüm koordinasyon toplantılarında yer alıyoruz ve üzerimize düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. İlk etapta işletmelerimizden talebi olanların dezenfekte edilmesi sağlanmıştır. Bunun yanında bilgilendirme çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bazı işletmelerimiz çalışmalarına ara vermiş durumdadır. Bu işletmelerimiz Sağlık Bakanlığımızın yapacağı bilgilendirmelere göre hareket edeceklerdir. Bunun yanında bağlı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız üretim işletmelerinde çalışma prensiplerini yayınladı. Bu ilkelere titizlikle uyacak işletmelerimizin çalışmalarını sürdürmelerinde bir sorun yaşamayacaklarını düşünüyoruz. Buna rağmen bir sorun yaşanması durmanda alınacak tedbirlerde ifade edilmiştir. Servis araçlarına binişten, fabrikaya girişe, yemekhane düzeninden çalışma düzenine kadar birçok konu tanımlanmış ve esaslar belirlenmiştir. Bilim Kurulunun ve hükümetimizin alacağı yeni kararlar ve tedbirlere kadar işletmelerimizin belirlenen bu kurallara uymaları, sağlığımız ve ekonomimiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.

Tedbirlere uyalım

Diyarbakır’daki işletmelere tedbirlere uyulması noktasında çağrıda bulunan Odabaşı, “Tüm işletmelerimizden Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımızın aldığı kararları ve tedbirleri dikkatlice takip etmelerini istiyoruz. Gerek ekonomik destekler, gerek bankalarla ilişlikler ve kredi tedbirleri, kısa çalışma ödeneği gibi tüm işletmelerimizi ilgilendiren konuları yakından izlemeleri faydalı olacaktır” ifadelerine yer verdi.

‘Bu işi sıkı tutmalıyız’

Odabaşı, son olarak virüse karşı toplumsal dayanışmanın önemine vurgu yaparak, “Bu sorunu hep birlikte aşacağız. El ele vererek ve dayanışma ruhunu geliştirerek yeneceğiz. Tedbir kararlarına hassasiyetle uymak zorundayız. Bu işi sıkı tutmalıyız. Bu vesile ile bu salgın nedeni ile ülkemizde yaşamını yitirenler başta olmak üzere tüm dünyada yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, tedavi altında olanlara da acil şifalar diliyorum” diye belirtti. (Haber Merkezi)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.