''Kürt Diliyle Felsefe'' çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı

''Kürt Diliyle Felsefe'' çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı
Mardin Artuklu Üniversitesi Felsefe Bölümü tarafından Kürtçe’nin Kurmanci ve Sorani lehçeleriyle ilki düzenlenen 'Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Kürtçe’nin Kullanımı: Kürt Diliyle Felsefe' çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Bor, 14 felsefi, teorik ve yöntemsel makalenin sunulduğu çalıştaya Hollanda, İngiltere, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda felsefeci ve dil bilimcinin katıldığı bilgisini verdi. Bor, bilimsel ve felsefi bir dil için Kürtçenin gelişimine engel olan olumsuzlukların ve engellemelerin kaldırılması gerektiğini ifade etti. 'Kürt diliyle Felsefe' sorununun dilsel bir mesele olarak ortaya çıktığının vurgulandığı sonuç bildirgesinde, standart düşünsel ve bilimsel bir dil ihtiyacından hareketle, ilk aşamada Kürtçe felsefeyi, öğrenme ve anlama yollarının açılması daha sonra, Kürtçe felsefenin oluşturulması ve üretimi için araştırma çalışmalarının yapılması tavsiyeleri yer alıyor. Kürt dilinin, Arapça, Farsça ve Türkçe gibi İslam ümmetinin ana dillerinden olduğunun belirtildiği bildirgede, bilimsel ve felsefi bir dil oluşturma çalışmalarında Kürtlerin birlikte yaşadığı halkların tecrübelerinin göz önüne alınması tavsiye edildi.
'Kürt Diliyle Felsefe' çalıştayının bir dil olarak Kürtçe'nin potansiyelinin ortaya çıkartılması açısından çok başarılı bir etkinlik ve akademik fırsat doğurduğunun altını çizen Doç. Dr. İbrahim Bor, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Her dil bilimsel ve felsefi düşünce için yeni yollar arar. Benzer şekilde her dil düşüncenin gelişimi için kendine özgü imkan ve potansiyellere sahiptir. Bu çalıştayda Kürtçenin potansiyel özellikleri görüldü" dedi. 
Doç. Dr. Bor, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, Kürtçe dilinin akademik bir bağlamda ele alınmasını sağlayan faaliyetleri kapsamında fikirsel katkı sunduğu 'Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın işbirliğiyle çalıştayın düzenlediğini ve iki gün sürdüğünü aktardı. Doç. Dr. Bor çalıştayın; 'Dil-Felsefe ilişkisi', 'Kürtçede Felsefi Kavramlar', 'Felsefe ve Politika', 'Kürtçe’de Felsefenin eylemi ve kabiliyeti', 'Kurmanci üç kitap örneğinde felsefi kavramların kullanımı' gibi ana başlıklar altında yapılan farklı oturumlarda ele alınıp tartışıldığını kaydederek, çalıştayda sunulan makalelerin bir kitap halinde yayınlanacağını ve felsefe klasiklerinin Kürtçeye çevirisi için uzman komitelerin oluşturulacağını söyledi. Burada yapılacak çalışmaların tanıtımı ve yayını için bir internet sitesi oluşturulacağını sözlerine ekleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Bor, 'Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Kürtçe’nin Kullanımı: Kürt Diliyle Felsefe' çalıştayında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Resmi İlanlar
Mardin