Kürtlerin ortak doğum günü haftası 1 Ocak

Kürtlerin ortak doğum günü haftası 1 Ocak
Başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerinde yaşayan birçok kişinin doğum günü 1 Ocak olması dikkat çekiyor. İlginç tabloyu yorumlayan yazar Şeyhmus Diken, iki nedenden dolayı durumun böyle olduğunu söyledi

TİGRİS HABER- Bölge illerinde yaşayan vatandaşların büyük bölümü için 1 Ocak’ın önemi farklı. Bölge illerinde yaşayan ve 35 yaş öncesi yüzlerce kişi, geçmiş yıllardaki düzensiz kayıtlar nedeniyle nüfusa 1 Ocak tarihinde kayıt işlemleri yapıldı. Bu şekilde binlerce kişi doğum günlerini Ocağın ilk haftasında kutlamak zorunda kaldı. Son dönemlerdeki düzenli kayıtlar sayesinde bölgede yaşayan Kürtlerin makus tarihi değişti. Artık bebekler kendi doğduğu tarihlerde nüfusa yazılıyor.

Aileler yıllar sonra nüfusa kayıt yaptırıyordu

Bu ilginç durumla ilgili yazar Şehmus Diken tabloyu şöyle özetlemişti, “Geçmişte doğan çocukların kayıt altına alma koşuları şimdiki gibi değildi. Çocukların doğum tarihlerini nüfus memurları belirlerdi. Bölgede çok çocuklu aileler, geçmişte genelde çocukları doğduğunda nüfus kayıtlarını zamanında yaptırmamışlar. Çocuk doğduktan belki 2 belki 5 yıl sonra çoğunlukla da okul çağına geldiğinde zorunlu olarak nüfusa kayıt ettirmek istemişler. 5-6 çocuğunu aynı anda nüfusa kaydını yaptıran aileler yılbaşında doğum günlerini ailece kutluyor. Ancak maalesef çok kişi gerçek doğum tarihini ve yaşını bilmiyor. Ben de doğum tarihimi sorduğum da annem bana 'Cumhuriyet Bayramından kısa bir süre önce doğmuştun' demişti. Yani gerçek doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak bilmeyenler hayli fazla. Geçmiş dönemlerde doğum tarihleri o döneme özgü önemli bir olaya göre hatırlanırdı. Mesela 'o yıl o kadar çok yağmur yağmıştı ki Dicle Nehri' taşmıştı' diyenler var. Bu bölgeye özgü bir durum. Teknolojik gelişme ve eğitim düzeyinin yükselmesi ile bu durum aşıldı. Artık günü gününe kayıt yaptırılıyor.”

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.