Son dakika...

Son dakika...
BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın tahliye edilmelerine karar verildi.

Mehdi TANAMAN

TİGRİS HABER- Milletvekilleri ile ilgili yapılan tahliye talebi bu kez kabul edildi. Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın tahliye edilmelerine karar verildi.

Önceki  gelişmeler şöyle olmuştu

 AYM, BDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkında vermiş olduğu kararında "Tutukluluğun makul süreyi aştığı" iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 67. maddesinin birinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin 7'nci fıkrasının ihlal edildiği ve "Seçilme hakkının ihlal" edildiği iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 19. maddesinin 7'nci fıkrasıyla bağlantılı olarak 67. maddesinin 1'inci fıkrasının ihlal edildiğine oy birliği ile karar vermişti. AYM ayrıca vekillere 5 bin TL ödenmesine kararlaştırmıştı. 

AYM'nin kararının ardından avukatlar Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye edilmeleri için başvuru yaptı. Yapılan başvurunun ardından ilgili mahkemenin en geç kararını akşam saatlerine kadar vereceğini bildirdiği öğrenildi.

AYM'nin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay hakkında vermiş olduğu kararın ardından tutuklu 3 milletvekili için avukatların Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye edilmeleri yönünde yaptıkları başvuru red edilmişti. 

Önceki günkü tahliyelerin ardından bu kez yapılan başvuru hafta sonuna denk gelmesine rağmen kabul edildi ve tahliyeler gerçekleşti.  Mahkeme üç tutuklu vekil ile ilgili tahliyeye karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.