Sur maketi de çatışmalardan nasibini aldı

Sur maketi de çatışmalardan nasibini aldı

Diyarbakır Suriçi’nde sokağa çıkma yasağı döneminde yaşanan çatışmalarda büyük bir yıkım yaşanırken, Mardinkapı'daki Büyükşehir Belediyesi Turizm Bürosu önünde sergilenen Sur maketinde de hasar oluştu.

Ali Abbas YILMAZ / ÖZEL

 Suriçi’nin kendisi de maketi de yaşanan çatışmalı süreçten zarar gördü.

21 yıldır Suriçi’nin maketini yapmak için emek harcayan taş oymacılığı ustası Fesih Gündoğar, “Çok endişelenmiştim ama maketin az bir zararla bu çatışmalı süreci atlatmasına sevindim. Tabii ki, maketin zarar görmesine üzüldüm anacak açıkçası beklediğimden daha az zarar görmesi biraz olsun içimi rahatlattı. Çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirdim ve açıkçası kendimi daha kötüsüne hazırlamıştım. Şuan maketin muhafaza edildiği alanın camlarında kurşun delikleri var. Ayrıca maketin üzerini örten alanın çatı kısmına da mermiler isabet etmiş. Maketin kendisinde de ufak çaplı hasarlar oluşmuş, hala kurşun çekirdekleri ve şarapnel parçaları var maketin içindeki alanda. Ulu cami maketinde hasar var. Mardinkapı tarafındaki surlarda yine hasar oluşmuş” şeklinde konuştu.

 

GÜNDOĞAR’IN İLK MESLEĞİ MARANGOZLUK

1970 Diyarbakır Lice Çağdaş köyü doğumlu Fesih Gündoğar 1984 yılından bu yana maket yapımıyla uğraşıyor. Çocukluğunda Lice’den Diyarbakır’a gelen  Gündoğar İlk olarak bir marangoz ustasının yanında çıraklığa başlıyor. Bir süre Marangoz çıraklığı yapan Gündoğar 1985 yılında Oto tamirciliğine başlıyor. 12 yıl oto tamircisi olarak çalışan Gündoğar işten arta kalan zamanlarında ise maket yapımına devam ediyor.

 

GÜNDOĞAR’IN KEŞFEDİLEMESİ KERVANSARAY MAKETİNİN YAPIMINDAN SONRA OLUYOR

İlk eseri olan dört minareli cami maketini 1985 yılında 5 aylık bir sürede tamamlayan Gündoğar, 1990 1993 yılları arasında Kervansaray’ı maketini yapıyor. Gündoğar’ın Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi tarafından keşfedilemesi de Kervansaray maketinin yapımından sonra oluyor.

“SURİÇİ’NİN MAKETİ 2016 SONBAHARINDA TAMAMLANACAK”

1995 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kültür bölümünde işe alınan Gündoğar, 1995 yılında Diyarbakır’ın tarihi Suriçi İlçesinin maketinin yapımına başlıyor. 1995 yılından bu yana 40 ayrı sergide eserlerini sergileyen Gündoğar, Suriçi’nin maketini bu yıl bitirmeyi planlıyor. 1995 yılında yapımına başladığı Suriçi maketini 21. Yılında bitirmeyi planlayan Gündoğar’ın çalışmaları Suriçinde başlayan ve aylarca süren sokağa çıkma yasakları nedeniyle 4 ay kesintiye uğradı. Suriçinde yasağın kalkmasıyla 21 yıllık emeği üzerinde yeniden çalışmalara devam edecek olan Gündoğar, Suriçi’nin maketini 2016 sonbaharında tamamlamayı planladığını söyledi.

Suriçi Mardinkapıdaki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Turizm Bürosu önünde sergilenen maket, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın tarihi alan ve yapıları içeren haritası baz alınarak hazırlandı.

 

 

“MAKET YAPIMI İÇİN GEREKEN TAŞLARI BİR BİR HAZIRLAYIP TOPRAĞIN ALTINDA SAKLIYORDUM”

Taş oymacılığına 1984 yılında başlayan Gündoğar, ilk zamanlar ailesi ve yakınlarının maket yapımı işini küçümsediklerini söyledi. Ailesinden büyüklerinden gizli olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Fesih Gündoğar, “ İlk zamanlar maket çalışmalarımı gizli yapmak zorunda kaldım. Maket yapımı için gereken taşları bir bir hazırlayıp toprağın altında saklıyordum. Bütün parçaları hazırladıktan sonra birleştirerek maketlerimi tamamlıyordum. Ne zaman ki, Kervansaray’ın maketini yaptım ve sonrasında Belediye’de işe girdim ondan sonra aile büyüklerim yaptığım işin ciddiyetinin farkına vardılar ya da en azından yaptığımın bir çocuk oyunu olmadığını anladılar” şeklinde konuştu.

 

 

“ULU CAMİYİ YAKLAŞIK 7 AYLIK BİR ÇALIŞMANIN SONUNDA TAMAMLAYABİLDİM”

Gündoğar, Maketin 1/250 ölçeğinde olduğunu, Suriçi’ndeki tüm evleri, sokakları, ibadethaneleri ve hanları kapsadığını söyledi. Suriçi’nin eski tarihi yapısına uygun olarak maketinin yapıldığını belirten Gündoğar, “Tarihi Surlar ve Suriçi maketini hazırlarken beni en çok zorlayan bölüm Ulu Camii oldu. Ulu Camiyi yaklaşık 7 aylık bir çalışmanın sonunda tamamlayabildim” dedi.