VİDEO - ‘Tedirgin olma, aşı ol’

VİDEO - ‘Tedirgin olma, aşı ol’

Diyarbakır’da bir araya gelen STK ve Siyasi Parti İl Başkanları, kentteki aşılama oranının düşük olduğunu, vatandaşın aşıya ilgi göstermesini istedi. Yapılan ortak açıklamada, “Aşılar, tıp alanında kullanılan en güvenli, en etkili tıbbi uygulamalardır"

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da bir araya gelen STK ve Siyasi Parti İl Başkanları, kentteki aşılama oranının düşük olduğunu, vatandaşın aşıya ilgi göstermesini istedi. Yapılan ortak açıklamada, “Aşılar, günümüzde tıp alanında kullanılan en güvenli, en etkili tıbbi uygulamalardır” denildi.

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu adına yapılan açıklamaya aralarında DTSO, DESOB, Tabip Odası ve Diyarbakır Barosu başta olmak üzere birçok STK ve Siyasi Parti Temsilcisi katıldı.

Açıklama yapılmadan önce Ulu Caminin girişinde bekleyen gazetecilerin, STK temsilcileri ve Siyasi Parti Temsilcilerinin, caminin girişini kapattığı iddiasında bulunan ve kendisinin camii görevlisi olduğunu söyleyen bir kişi, kısa süreliğine gerginlik yarattı.

STK ve Siyasi Parti temsilcilerin sağduyu göstermesiyle cami görevlisi olduğunu iddia eden kişi çevreden uzaklaştırıldı.

Tarihi Ulu Cami önünde yapılan açıklama Türkçe ve Kürtçe okundu. Türkçe açıklamayı Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu.

Açıklamada,  “Aşılar, günümüzde tıp alanında kullanılan en güvenli, en etkili tıbbi uygulamalardır. Aşı uygulamasında bireyin hak ve özgürlükleri ile kamu sağlığının gerekleri çelişmez, aynı yöndedir. Salgınla mücadelede aşılama tekniğinin, karantina ve izolasyon ile birlikte kullanılan temel yöntemlerden biri olduğu bilinmektedir. Ülkemizde de salgının bulaşıcılığının düşürülmesi sağlanarak vaka sayısının öncelikle öngörülebilir bir seviyede tutulması amaçlandı. Ancak söz konusu olan bu teknikler, vaka sayılarının düşürülmesinde kısmen etkili olsa da kesin çözüm olarak görülmemektedir. Daha önce çocukluk çağı aşılamalarında olduğu gibi, Covid-19 için de yüksek aşılama oranlarına ulaşmak, kitlesel korunma ve bağışıklık kazanımı hedefi için büyük önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

elif-turan.jpeg

Süreç şeffaf yürütülmeli

Açıklamada, bölgede aşıya olan tereddüttün biran önce giderilmesi gerektiği vurgulanarak,

“Diyarbakır ve çevre illerinde Covid-19 aşılama oranları ülkenin geri kalanına göre önemli ölçüde düşüktür. Bölge illeri birçok parametrede olduğu gibi aşılamada da son 10’u oluşturmaktadır. Bölgemizdeki aşı tereddüdünün yüksekliği yadsınmamalı, bu tereddütü yıkmaya yönelik çalışmalara hız verilmelidir. Sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve emek/meslek örgütlerinin de kararlara dâhil edilmesi, toplumda aşıya karşı güvensizliği gidermek için hayati olacaktır” denildi.

Aşılanlar hastalığı daha hafif geçiriyor

Covid-19 ölümlerinin aşılamayla durdurulabileceği belirtilen açıklamada, “Hâlihazırda yapılan aşılamalar bilimsel süreçlerden geçmiş ve öncelikle güvenirliliğinden emin olunarak piyasaya sürülmüştür. Son derece yaygın bir şekilde anlatılan hurafeler tamamıyla dezenformasyondur, hiçbir bilimsel çalışmaya dayanmamaktadır. Covid-19’un tehlikeli bir hastalık olmadığını, aşılanma olmasa dahi rahat geçirebileceğini, herhangi bir kimyasalı kullanmak istemediğini belirtenler de büyük yanılgı içerisindedir. Bugün koranavirüs yoğun bakımlarında yatanların büyük kısmı aşılanmamış olanlardan oluşmaktadır. Aşılananlarda hastalık çok daha hafif geçmektedir. Bilimsel çalışmalar, aşının hastalığı kötü geçirme ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırdığını göstermiştir. Buna bir örnek de ülkemizdeki sağlık çalışanlarının pandemide yaşadıkları ile gösterilebilinir. Aşılama öncesi bir yılda 400 e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Toplumda hastalığın azaldığının düşünüldüğü zamanlarda dahi sağlık çalışanları Covid ile karşılaşmaya devam etmektedir. Aşılama sonrasında bu dramatik süreç kırılmıştır. Bu ölümlerin büyük çoğunluğunun aşılama ile durdurulabilir olduğu görülmektedir.”

Aşı candır hayat kurtarır

Açıklamada, toplumun bütün kesimlerine aşının güvenirliği konusunda ikna etmek gerektiği vurgulanarak,  “Toplumsal bağışıklık için en az %80-90 gibi bir aşılama oranına ulaşılması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Hastalığın yayılması yavaşlatılmadıkça yeni varyantlar ortaya çıkmaktadır. Çeşitli ülkelerde çıkan yeni varyantlar ancak ve ancak etkili bir aşılama ile engellenebilir. Aşı oranlarını arttırarak sevdiklerimizi ve toplumumuzu koruyabiliriz. Aşıya getirilen eleştirilerin hiçbir bilimsel temelinin olmadığını, tamamıyla söylencelerden ibaret olduğunu her yerde anlatarak, aşı yaptırmayan tüm tanıdıklarımızı aşının etkileri ve güvenirliliği konusunda ikna ederek bu hastalığı azaltabilir, Covid-19 pandemisinden kurtulabiliriz. Herkesi aşılanmaya ve aşının önemini anlatmaya çağırıyoruz. Bir kez daha yeniliyoruz AŞI CANDIR HAYAT KURTARIR! TEDİRGİN OLMA, AŞI OL!” denildi. (HABER MERKEZİ)

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.