Tunceli’de bir komedi

Tunceli’de bir komedi
Belediye CHP'ye geçince Tunceli'nin Çemişgezek İlçe Belediyesi CHP'ye geçince, Ümraniye Belediyesi, hibe ettiği kepçeyi geri istedi.hibe ettiği kepçeyi geri istedi

Haber merkezi-Tunceli’de yerel seçimlerde belediye başkanlığı el değiştirince kardeşlik de sona erdi. Tunceli’nin Çemişkezek ilçe Belediyesi 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin ardından AK Parti’den CHP’ye geçti. CHP’li belediyenin kazanmasının ardından 2005 yılında Çemişkezek Belediyesi ile kardeş belediye olan İstanbul’unÜmraniye Belediyesi, o tarihte hibe ettiği kepçeyi 3 Nisan 2014 tarihli yazıyla geri istedi.


Ümraniye Belediyesi’nin hibe ettiği kepçeyi geri istemesi başta yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy olmak üzere ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu. CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Şadan Ersoy,Çemişkezek ile  Ümraniye Belediyesi’nin 2005 yılında kardeş belediye olduklarını belirterek, “O zaman hibe olarak verilen bir kepçe seçimin kaybedilmesiyle birlikte geri isteniyor. Seçimin kaybedilmesiyle kardeşlik de mi bitiyor?" diyerek tepki gösterdi.

Göreve gelir gelmez hafriyat sorunlarına eğildiklerini anlatan Ersoy, "Ümraniye Belediyesi sözleşmeyi feshederek kepçeyi geri istiyor. Biz ilk iş olarak mezarlığa giden yolu bu kepçeyle yapıyoruz. Bunu duyunca çok üzüldük. Belediye olarak kepçemiz yok, mağdur olacağız. Aynı zamanda kardeşlik duygusunun da nasıl olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Halkımız da bunu sorgulamaya başlamıştır. Çok sıkıntılı bir durum. Ümraniye Belediyesi verdikleri kararı gözden geçirsinler. Bunu değiştirirlerse Çemişgezekliler de onlara şükran duyar.” dedi.

"Siyaset ve kardeşliğin böyle olmaması lazım"

Kardeşliğin kurumlar üzerinden yapılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Ersoy, “Demek ki kardeşlik şahıslar üzerinden yapılmış oluyor. Bu da Ümraniye Belediyesi’nin taktiridir. Demek ki kardeşliği bitiriyorlar. Biz bir kurumuz. Çemişkezek de bir ilçe. Partilere bağlı olmaması lazım. Parti değiştiği zaman siyaset böyle yapılıyorsa insanlar çok üzülür. Siyaset ve kardeşliğin böyle olmaması lazım. Bizi üzdüğü kadar tüm Çemişgezeklileri de üzmüştür.” diye konuştu. 2004 yılında gönderilen kepçenin ilçe sakinleri tarafından sevinçle karşılandığını kaydeden Başkan Ersoy, “Ancak şimdi bu kepçe Çemişgezeklilerin üzüntüyle gönderecekleri bir kepçe olmuştur. Bu da bizleri yaralamış, üzmüştür.” şeklinde sözlerini tamamladı.

İlçe sakinlerinden Cemsi Karataş ile Yusuf Tuncel de Ümraniye Belediyesi’nin kararına tepki göstererek, kepçenin geri istenmesinin kardeşliği de yaraladığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.