VİDEO - DTSO’da 'Neden Kurumsal Yönetim?' paneli

VİDEO - DTSO’da 'Neden Kurumsal Yönetim?' paneli

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO ) ev sahipliğinde Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ve Dünya Gazetesi iş birliğiyle düzenlenen "Neden Kurumsal Yönetim?" başlıklı Anadolu Panelleri'nin altıncısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Mahsum Kara

TİGRİS HABER- DTSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Üyeleri, Meslek Komite Üyeleri, TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Çözüm üretmeye çalışıyoruz

Panelin açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, “ Bugün burada çok önemli olan Kurumsal Yönetim konusunu konuşacağız. Çok duyduğumuz ‘Kurumsal Yapıya Sahibiz’ sözünü bugün burada yapacağımız panel ile ne kadar olup olmadığını tartışarak göreceğiz. Oda olarak da bu tür çalışmaları sürekli destekliyoruz ve her zaman içerisinde de yer alacağız. Gelişen dünyada gelişen yeni dengelerde yeni ticaret sisteminde kurumsal olmak en önemli konulardan bir tanesidir. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak kurumsallaşmayı her bir alanda uyguluyoruz. Yatay ve dikey yönetim anlayışını odamızda hakim kıldık. Kararlar yatay yapılardan (Meslek Komite Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Komisyon Üyeleri) dikeye doğru bir bilgi ve deneyim akışı yaşanarak nihai kararları alıyoruz. Bu yöntemle kentin sorunları ve çözümleri çok daha seri bir şekilde gündeme alınmakta ve çözümler üretilmeye çalışılmaktadır” dedi.

Hedeflerimiz var ama olma sebebimiz

Mehmet Kaya'dan sonra söz alan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka ise şunları kaydetti: "

“TKYD olarak ‘Kurumsal Yönetim’ anlayışının ülkede tanınması, gelişmesi ve en iyi uygulamalarıyla hayata geçirilmesi amacıyla 2003 yılından itibaren faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Adillik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine inşa edilen kurumsal yönetim anlayışının, etki ettiği tüm alanlarda yol gösterici olma misyonuyla hareket ediyoruz. Bugün, ilk çağlardan bu yana Akdeniz’i Basra körfezine, Kuzey Anadolu’yu Mezopotamta’ya bağlayan Diyarbakır İlimizdeyiz. Tarih boyunca jeopolitik önemi açısından önemli bir konuma sahip olan Diyarbakır şehrimizde dostlarımızla yüz yüze bir araya gelebildiğimiz için çok mutluyum. Kurumsal Yönetimin önemini yaptığımız tüm faaliyetlerle her platformda vurgulamaya çalışıyoruz. Kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen, kültürlerine adapte eden ülkeler ve kurumlar; riskleri, değişimleri rakiplerine göre daha önceden görüp aksiyon alabiliyor. Bu da günümüzde koruması son derece güç olan güven unsurunu sürdürülebilir kılarken, fırsatları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle yorulmadan, yılmadan TKYD olarak son 20 yıldır edindiğimiz bilgi birikimiyle Anadolu’yu şehir şehir geziyor, kurumsal yönetim ilkelerinin anlaşılması, benimsenmesi ve uygulanmasına katkı sağlamak için çalışıyoruz. TKYD olarak kurumsal yönetim temel bileşenlerinin daha iyi anlaşıldığı, daha fazla içselleştirildiği ve gerçek anlamda hayata geçirildiği bir anlayışın yerleşmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedef bizim aynı zamanda var olma sebebimiz." dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.