1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. TUNCELİ

  4. VİDEO - HDP Tunceli adayları: Kayyumun esnafa ve halka faydası yok
VİDEO - HDP Tunceli adayları: Kayyumun esnafa ve halka faydası yok

VİDEO - HDP Tunceli adayları: Kayyumun esnafa ve halka faydası yok

VİDEO - Tunceli merkez ve ilçelerinde ‘Dersim Devrimci Güç Birliği’ adıyla, sol parti ve gruplarla ittifak yaparak, yerel seçimlere katılma kararı alan HDP’nin eş başkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir Tigris Haber’e konuştu.

A+A-

Berçem Kartal-özel

Tigris Haber - Eş Başkanlar, kayyumun alt yapı çalışmalarından ziyade ışıklandırmaya ağırlık verdiğini belirterek, göreve gelmeleri durumunda üretime ağırlık vereceklerini, halka arsa, çiftçiye ise mazot desteğinde bulunacaklarını söylediler.

Tigris Haber sokağın nabzını tutmaya devam ediyor.  Muhabirlerimiz, Dersim sokaklarını karış karış gezdi, mikrofonu önce vatandaşa uzattı, ardından kentte iddialı olan HDP, CHP, Ak Parti ve TKP adayları ile görüştü. Röportajın ilk konukları HDP eş başkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir. Eş Başkanlar, seçim çalışmalarını ve projelerini gazetemize açıkladı.

 

 

dersim-(2).jpeg

Seçim ittifakı yaptık

İttifaklar nedeniyle seçim çalışmalarına biraz geç başladıklarını dile getiren HDP Eş Başkan adayı Nurşat Yeşil, “Ancak şuan çalışmalarımız çok iyi gidiyor. İlk turları bitirdik, ikinci turları yapacağız. İnsanların ilgisi gayet iyi. Halkımız tarafından belirli serzenişler oluyor. Sivil toplum örgütleri ve halkla bir araya geldiğimizde seçime yönelik neler istiyorsunuz, yerel seçimlerden beklentileriniz ne diye sorduğumuzda ‘Dersim halkının büyük bir kesimi ittifak’ diyordu. Yereldeki bütün dinamiklerin ittifakla seçime gitmesine yönelik görüş birlikleri var. Bu görüş birliğinden de partimiz mümkün olan en geniş ittifakı yapmak için çok uğraştı ve olabilecek en geniş ittifakı da yaptık. Beş örgüt Dersim’de bir araya geldi, bu ilin yerel dinamikleri bu ilde söz sahibi olan örgütler partiler bir araya gelerek bir seçim ittifakı yaptık. Dersim Devrimci Güç birliğini oluşturduk. Bunun dışında kalan kişiler de oldu hala halkla buluştuğumuzda neden bir araya gelmediniz diye soruyorlar. Biz de bunu şöyle açıklıyoruz Dersim’de 2004’ten beri girdiğimiz dördüncü yerel seçim. Bu dört yerel seçimde de biz hiçbir zaman SMF ile hiçbir zaman yerel seçimlerde ittifak yapmadığımızı insanlara anlatıyoruz. Hiçbir zaman yerel seçimlerde destek vermediler ittifak yapmadılar, arkadaşların kendi düşünceleri. Bu demokratik bir yarış insanlar istedikleri gibi seçime girmekte özgürler. Böyle bir tercih oldu” şeklinde konuştu.

Belgeler devlet sırrı gibi korunuyor

Seçilmeleri durumunda belediyeyi karakol görünümünden çıkaracaklarını belirten Yeşil, kayyumların yolsuzluk yapıp yapmadıklarını belirlemek için çalışma yapacaklarını belirterek, “Nasıl bir belediye devralacağımızı bilmiyoruz. Bölgedeki bütün kayyum belediyelerinde de aynı durum söz konusu. Bunların kesin belgeleri elimizde yok. Sayıştay belgeleri açıklanmadı bu kayyum belediyelerin denetimine dair bu belgeler devlet sırrı gibi korunuyor. Kayyumun bu iki buçuk yıllık süre içinde hayata geçirdiği eski belediyeye ait projeler var. Bu projeler gerçek değeri üzerinden mi yapılmış, bunların ihaleye açılması nasıl olmuş, bunları önce elden geçireceğiz. Bağımsız denetçiler, mimarlar odasından gelecek denetçilerle bu yapılan çalışmalar gerçek bedeli üzerinden mi yapılmış, yoksa buraya ciddi paralar mı akıtılmış, rantçılık mı yapılmış önce bunu tespit edeceğiz ve halkımızla paylaşacağız. Belediyenin borçları ne durumda onu bilemiyoruz. Duyumlarımıza göre işçilerin SGK primlerinin yatırılmadığı, elektrik faturalarının yatırılmadığı gibi böyle ciddi duyumlarımız var. Kayyumun kentimizin yol üzerinde görülen alanda sınırlı bir yatırımı var. Işıklar ve sahil yolu projesi. Seçim çalışmasında mahallelerimizi dolaşıyoruz ve mahallemizde iki buçuk yıllık dönemde alt yapı sorunu çözülmemiş. Taşıma su götürülen mahallelerimiz var ve bu sorun çözülmemiş. Kentin fiziki ihtiyaçları önemli işlerimizden biri olacak. İstihdamı çok büyük orada çözemeyiz ama belediyecilik işimizi yaptıktan sonra kalacak bütün imkanlarımızı mutlaka yerelde kadınlara ve gençlere istihdam alanları yaratmak için onları o şekilde değerlendireceğiz” diye konuştu.

İnanç ve değer tahribatı var

Kayyum öncesi Belediye kasasında 25 milyon TL çıvarında para olduğunu dile getiren Yeşil, “Belediyeye kayyum el koymadan önce belediyemizin kasasında yirmi beş milyon civarında parası vardı.2004 yılında Devrimci Güç olarak bu belediyeleri devraldığımızda belediyenin çok ciddi bir borcu vardı, işçilerin maaşı ödenmiyordu, mahallerde su yoktu. Belediye bize geçtikten sonra borçlar ödendi ve ciddi yatırımlar yapıldı. Belediye yasasında bir proje sunuyorsanız ve kasanızda para yoksa maalesef projeyi yapamıyorsunuz, bir teminat göstermek zorundasınız. Belediyemizin de çok güzel projeleri vardı. Katı atık arıtma tesisi projesi, sahil yolu projesi (Eskişehir’deki Porsuk Çayını) yapan mimarlar tarafından daha ekolojist daha doğaya dost bir projeydi. Maalesef kayyum tarafından değiştirilerek yapıldı. Buna benzer birçok projemiz vardı. Cem evi projesi, kreş projeleri vs. Kayyum sadece eski belediyede başlayan sahil yolu projesini değiştirerek devam etti. Kentin her tarafına çok abartılı bir şekilde ışıklandırma yapılmış. Işıklandırmaların günlük bakım ücretleri ile birlikte çok ciddi bir maliyetinin olduğunu biliyoruz. Elektrik tüketimi hat safhada. Halkın yararına yapılan hizmetleri kim olursa olsun biz destekleriz ve sahipleniriz. Kayyum tarafından halk yararına bir şey yok. Göz boyama için yapılan bir ışıklandırma var. İnanç ve değer tahribatı var. Her yerde lale motifleri var, bu bizim inanç ve değerlerimizle alakası olmayan tamamen asimilasyona yönelik motifler. Bayrakla bir sorunumuz yok, saygı duyarız bedeller ödenmiştir. Sırf insanların gözüne sokmak için her yere bayraklı motifler var. İnanç değer tahribatı var bunlara sessiz kalmak mümkün değil. Projeleri görüyoruz bir ay dolmadan projeler dökülüyor. Bir yer altı çarşısı tadilatı yapıldı ilk yağmurda tavan çöktü. Tamamen ranta dayalı ve iş emek gücünü yerelden karşılamak yerine dışarıdan getirdiği bir anlayış var burada. Sanayi ziyareti yaptık ve kamyon şoförü bir arkadaşla konuştuk dedi ki bizim kamyonlarımız burada boş duruyor. Kayyum yaptığı hizmetler için bölgenin farklı illerinden kamyon getirtiyor. İhaleler dışarıdan kişilere veriliyor, buradaki gücü asla kullanmıyor. Buradaki esnafa, halka hiçbir faydası yok” dedi.

Halkın desteğini biliyoruz

Parti olarak amaçlarının ülke genelinde AK Parti ve MHP’yi geriletmek olduğunu ifade eden Yeşil, “Yerelde ise kayyumların aldığı belediyelerimizi çok güçlü bir halk desteğiyle geri almak. Bizim kimseyle bir yarışımız yok, herkes kendi kulvarında gidiyor. Bizler halkımızın desteğinin arkamızda olduğunu çok iyi biliyoruz. Yoğun baskılar nedeni ile anketler çok doğru sonuçlar vermiyor. HDP seçmeni kendi partisini çok rahat bir şekilde telaffuz edemiyor. Dersim’de sokakta selam veremiyorlar çünkü sürekli bir kontrol var. Sürekli polis peşimizde dolaşıyoruz. Bu yüzden insanlar korkuyorlar. Ama evlerini ziyaret ettiğimizde bizleri çok yürekten destekliyorlar. Bu yüzden anketlerin bizim için çok bir belirleyiciliği yok. Biz çok daha önde olduğumuzu düşünüyoruz. Halkın desteğini biliyoruz bizim için seçim sonuçları iyi olacak” şeklinde konuştu.  

Çiftçiye mazot desteğinde bulunacağız

Dersim’de yaşanan sorunlar ile ülkede yaşanan sorunların aynı olduğunu kaydeden HDP Eş Başkan adayı Hıdır Demir ise, “Ülkede uygulanan sosyo ekonomik politikaların, güvenlikçi politikaların içinde barındırdığı çok ciddi sorunları var. Tarım ve hayvancılığın en çok yapıldığı illerden biriyken şimdi en çok dibe vuran illerden biri oldu. Bunun sebebi memlekette uygulanan politikalar. Güvenlikçi politikalar; yayla yasakları hayvancılık ve tarımı zorlaştırmak hatta yapamayacak hale getirmektir. Tarım desteklerinin, girdilerinin çok pahalı olmasından dolayı ilimizde de tarım ve hayvancılık yapılmamaktadır. Belediyelerin bu konuyla ilgili çözüm önerileri neler olacaktır. Bu genel politikalardan ortaya çıkan derin devasa sorunu büyükşehirler bile çözecek durumda değiller. Biz bunu görmezden gelemeyiz. Kent yaşamında yer alan genç, kadın, çocuk, engelli, sokak hayvanları ve kent yaşamına dair ne varsa belediyenin tüm imkanlarını buralara seferber edeceğiz. Tamamen buranın taleplerini en asgariye indirecek, hatta ortadan kaldırabilecek gücü ne ise tamamıyla buraya kullanacak ve gerçekleştireceğiz. Bizim varlık nedenimiz anti demokratik uygulamalara karşı çıkmaktır. Bu konuda her türlü bedeli ödemeye hazırız ve korkmayız onu da belirteyim. İkimizde ihraç olduk. Bizim varlık nedenimiz halkımızın mutluluğudur. Halkımızın bu memlekette bu kentte yaşayabilmesidir. Bunun için tarım ve hayvancılık konusunda belediyemiz burada kiralama usulü ya da vatandaşa kolaylıklar sağlayarak yardımcı olmayı planlıyoruz. Doğrudan kiralama yoluyla halkımıza yardımcı olup burada mazot desteği vererek, halkımıza ekim ve biçemde yardımcı olacağız. Bu konuda çeşitli girişimlerimiz olacaktır. Gençlere dair sanat, zanaat, kültür atölyeleri açacağız ve buralarda çeşitli eğitim faaliyetleri yürüteceğiz. Eğitim faaliyetleri sonunda da iş yapmak isteyen gençlere, kadınlara belediyemizin imkanları dahilinde destekler sunarak bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Nice OHAL’ler gördük

Seçim çalışmalarını sırasında güvenlik güçlerinin sürekli kendilerini takip ettiğini belirten Demir, “Halkın desteğini çekmek, halkı soğutmak, marjinal bir örgüte dönüştürme çabaları var ama bunlar nafile şeylerdir. Biz nice sıkıyönetimler, nice OHAL’ler gördük. Yirmi dört yıl burada OHAL uygulandı ve ona rağmen halkımız bunlardan çekinmedi. Biz bunlardan çekinmiyoruz. Bunlardan vazgeçin eğer demokrasiden anlıyorsanız bu eşitsizlik koşullarda bile kendi çalışmalarımızı yürütelim” şeklinde konuştu.

Kimseyle değil, kendimizle yarışıyoruz

AK Parti iktidarına karşı güç birliği oluşturduklarını ifade eden Demir, “Bizim ne Maçoğuluyla ne CHP ile ne de başka biriyle herhangi bir yarış herhangi bir durum içinde değiliz. Bizim temel meselemiz bellidir. Tüm Türkiye’de AKP’ye geriletmek, kayyumlu belediyelerimizi geri almak ve halkı bu demokrasi mücadelesine kazandırmak ve yürüyüşü sağlamaktır. Bu mantığın dışında kalan herkesin kendisini sorgulaması gerekmektedir. Burada bir demokrasi yürüyüşü var, tek adam rejimine karşı bir birlik var, kayyuma karşı ciddi bir birlik var ve onu buradan söküp atma tutumu var. Bunun dışında kalanlar kendilerini sorgulamalılar biz hiç kimseyle yarışmayız biz kendimizle yarışıyoruz. Bu demokrasi yarışının üzerine ne kadar katabiliriz diye böyle bir derdimiz var. Bunu ne kadar ilerletir, güçlendirir ve ileriye taşırsak bizim için en kıymetli olan budur. Belediyeyi kazanırız ya da kaybederiz. Belediyeyi kazanırsak da yarattığımız Devrimci Demokratik kültür birikimimiz var. Bunun üzerine daha yenileri ekleyerek mücadelemizi sürdürmek istiyoruz. Halkımızla yeniden yan yana gelip buluşmak istiyoruz. Bu adımın bu birliğin dışında kalanların tümüne çağrım şudur: bunu görsünler buna uygun davransınlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.