VİDEO - Diyarbakır’da 19 çocuğu olan Zeher Gezer ‘artık yeter’ dedi

VİDEO - Diyarbakır’da 19 çocuğu olan Zeher Gezer ‘artık yeter’ dedi
Diyarbakır’da iki eşinden 19 çocuğu olan Zeher Gezer, artık çocuk yapmamaya karar verdi. Son çocuğunun ismini ‘Yeter’ bırakan baba Gezer’in eşleri ilk başlarda kendi aralarında sıkıntılar yaşadığını şimdi ise, kardeş gibi olduklarını dile getirdi.

Mümin Ağcakaya - Özel

TİGRİS HABER- Gazetemiz tarafından servis edilen ‘19 çocukla yokluk içinde geçen bir yaşam’ başlıklı haberimiz tüm Türkiye’de ses getirirken, Cizre’den gelip Diyarbakır’a yerleşen ailenin dramı, her geçen gün artıyor.

Bağlar İlçesi Fatih Mahallesi’nde ikamet eden Zeher Gezer’in iki eşinden 4’ü erkek 15’i kız olmak üzere toplamda 19 çocuğu var. Maddi imkansızlıklar nedeniyle dört kız çocuğunu ve bir erkek çocuğunu okula gönderemeyen Baba Gezer, 6. sınıfta okuyan kız çocuklarından birini de okuldan almak zorunda kaldı. Artık çocuk yapmamaya karar veren Baba Gezer, son çocuğunun ismini ‘Yeter’ bıraktı. Eşleri arasında hiç ama hiç ayrım yapmayan Baba Gezer, eşlerinin mutluluğu için elinden geleni yapıyor. Çocuklarının anneleri İkramiye ve Dilber Gezer ise, ilk başta anlaşamadıklarını daha sonra ise,  sır sırta vererek evin içerisinde çok iyi anlaşıyorlar.

‘BİLSEYDİK BÖYLE OLACAK YAPMAZDIK’

img_2872.jpg

19 çocuğu olan Baba Gezer, bu duruma düştüklerini ve şimdi ne diyeceğini bilmediğini ifade etti. Baba Gezer, “19 çocuk zor bir şeydir. Biz daha önceden çalışıyorduk ve durumumuza bakıyoruz. Bilseydik böyle olacak yapmazdık. Eskiden kimseye muhtaç olmadan yaşıyorduk. Ama bu iki senedir Korona yüzünden artık perişan olduk ve biz hangi tarlaya gittiysek geri geldik. Bizi çalıştırmadılar. Diyeceğimiz budur. Artık çocuk yapmayı düşünmüyoruz kesin ve sondur. Bir ufağımız var adı Yeterdir ve Allah’ın izni ile sondur. Bu halde artık çocuk mu isteyeceğiz “dedi.

‘İKİ EŞİMDE ÇOK MUTLUDUR’

Baba Gezer, “İki eşimde çok mutludur. İkisi arasında ayrım yapmıyorum. Bir yazma ona bir yazma ona alıyorum. İkisi de benim namusumdur. Birine baksam birine bakmasam günahları boynuma girecek. Bir parça ekmeği üçümüz birden yiyoruz. Bütün çocuklarımı eşit seviyorum. Aralarında hiç ama hiç fark yok. Hepsi benim ciğerimdir” dedi.

zeher-(2).jpg

İKİ EŞ SIRT SIRTA VERDİ

Zeher Gezer’de 9 çocuğu olan ve kuma gelen İkramiye Gezer, “İlk başta kumanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyordum. Gençken insan düşünemiyor. Severken insanın aklı başka oluyor. Ama geldikten sonra onun halini de düşündüm. Kendi halimi düşündüm. Dedim sende kandınsın, bende kadınım. Sırtımı ona yasladım. Derdimizi ve sevgimizi paylaştık. Çocuklara beraber baktık. Dert ortağı olup, beraber düşüp beraber kalktık. Kardeş gibi ve arkadaş gibi olduk. Eşim olsa da olmasa da biz birbirimizle çok iyi anlaşıyoruz. Ama şimdiki gibi düşünseydim Kuma olarak gelmezdim. Gençlik başkadır, insan sevince de aklı bir karış havadadır. “dedi.

‘İLK BAŞTA KISKANIYORDUM’

Zeher Gezer’in ilk eşi 10 çocuğu olan Dilber Gezer ise, “İlk başlarda kıskanıyordum ve biraz kahır oluyordum. Ama şimdi kardeş gibiyiz. Onunda çocuğu var. Benimkide var. Onun çocuğu da benim çocuğumdur. Benim çocuğumda onun çocuğudur. En başta üzüldüm ama şimdi kardeş gibiyiz “dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum