VİDEO - Diyarbakır’ın mucidi bazalt taşından tavla yaptı

VİDEO - Diyarbakır’ın mucidi bazalt taşından tavla yaptı
Diyarbakırlı Cuma Balıkçı, Karacadağ’dan getirdiği bazalt taşlara hayat veriyor. Yaklaşık 30 yıldır taşlara şekil veren Balıkçı, bu taşlardan sehpa, vazo, masa, güvercin yuvası ve abdestlik gibi tasarımlar yapıyor.

Mümin Ağcakaya – Özel

TİGRİS HABER - Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde ikamet eden 50 yaşında ki Cuma Balıkçı, Mardin Kapı semtinde Kargin değirmenini işleten babasına yardım ediyor. Değirmenciliğin yanında taş ustası da olan babasının yanında bu işi de öğreniyor.  Balıkçı, küçük yaşta öğrendiği bu işi Sur olaylarından sonra hobi haline getirerek, Karacadağ’dan getirdiği bazal taşlarını işleyerek, taşlara hayat vermeye başladı. Kendi evini atölye olarak kullanan 4 çocuk babası Balıkçı, bu taşlardan sehpa, vazo, masa, güvercin yuvası ve abdestlik gibi tasarımlar yapıyor. Yaptığı bu ürünler sadece süs eşyası olarak değil; orijinalleri gibi de kullanılabiliyor.

Cuma Balıkçı; "Babam da taş işçiliğini Ermeni ustalarından öğrenmişti. Ben de çekici elime alarak, babamın yaptığına bakarak taşlar üzerinde çalışarak kendimi geliştirmeye çalışıyordum."

 

Kendisine has dört teknik kullanıyor

tavla-bazalt-001.jpg

Çocuk yaşta başladığı taş işlemeciliğinde diğer taş ustalarının kullanmadığı dört özelliği yalnızca kendisi kullanan Cuma Balıkçı, son olarak daha önce hiç yapılmayan bazalt taşından tavla ve dama masası tasarlıyor. Yaptığı taş ustalığının baba mesleği olduğunu ifade eden Balıkçı, babasının da bu mesleği o dönemlerde Diyarbakır’da yaşayan Ermenilerden öğrendiğini dile getiriyor. Balıkçı, “İlk başlarda hobi olarak yapıyordum. Sur olaylarından sonra meslek halinde getirdim” dedi.

Hiç makine kullanmıyor

tavla-bazalt-.jpg

Balıkçı, “Hiç ama hiç makine kullanmıyorum. Sadece çekiç darbeleriyle yapıyorum. Gereken destekler sağlanırsa bu mesleğin ölmemesi için elimden geleni yaparım. Bu Sur’lar nasıl yapılmışsa bende o teknikle yapıyorum. Murç darbeleri, değirmen çekici, kaba murç ve oymacılığı da elmasla yapıyorum” dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.