VİDEO - Özel tiyatrolar can çekişiyor

VİDEO - Özel tiyatrolar can çekişiyor
Türkiye genelinde özel tiyatro çalışanlarının pandemi dolayısıyla yaşadıkları sorunları dile getirmek için hazırlanan ortak basın metnini; Diyarbakır özel Mordem Sanat Tiyatro sanatçılarından Leyla Deveci okudu.

Mümin Ağcakaya - Özel Haber

TİGRİS HABER- Pandemi sürecinde Covid-19 bulaşına karşı alınan tedbirler gereğince kapılarını seyircilerine kapatan ve çalışmalarını durduran özel tiyatro emekçileri, Bugün Türkiye genelinde ortak bir basın açıklaması yaptılar. Yaptıkları ortak basın açıklamasında; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ve Yerel Yönetimlere seslendiler. Açıklamalarında pandemi sürecinde farklı iş kollarında ekonomik sıkıntıları yaşayan emekçilerle aynı sıkıntıları yaşadıklarını ve yaşadıkları sorunlara bir çözüm bulunması gerektiği konusunda duyarlılık göstermelerini talep ettiler.

Okunan ortak basın metninde sorun ve taleplerini şöyle dile getirdiler;

“TİYATROMUZ YAŞASIN"

"Bizler, pandemi süreciyle birlikte hayatta kalma mücadelesi içinde olan sanat üreticileriyiz. 

Bu dönemde farklı iş kollarındaki tüm emekçilerle aynı kaderi paylaşıyor ve nefes almaya çalışıyoruz. 

“Tiyatromuz Yaşasın İmza Kampanyası”na destek veren Türkiye’den yüzlerce tiyatronun oluşturduğu Tiyatro İnsiyatifi olarak ve onbinlerce imzayla bize destek veren seyircilerimizi de yanımıza alarak; 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, Maliye Bakanlığı’nı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı ve yerel yönetimleri tüm tiyatro emekçilerinin yanında durmaya ve sorunlarımıza çözüm aramaya bir kez daha davet ediyoruz. 

Gönül ister ki sahnelerden selamlayalım sizleri… 

Ancak bu ekonomik koşullarda sahnelerimizi açmamız maalesef mümkün değil! 

Bu sebeple tiyatrolarımızın yaşaması için, henüz yetkili ve sorumlu muhataplarımızdan bir çözüm önerisi sunulmayan taleplerimizi bir kez daha tekrarlıyoruz: 1. Tiyatroların KDV, Gelir Vergisi, Stopaj vergi oranları yeniden düzenlenmeli, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır. 2. Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerimiz 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalı, var olan borçlar taksitlendirilmeli ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır. 3. 2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiralarına ilgili bakanlıkça destekte bulunulmalıdır. 4. Tiyatrolarda çalışan personelin maaşları ile ilgili destek olunmalı ve 2021 Ocak ayına kadar olan SGK primleri geçici bir yönerge ile ilgili bakanlıkça ödenmeli, geçmiş prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır. 5. Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır. 6. Zaman kaybetmeden “Tiyatro Yasası” çıkarılmalıdır. Türkiye’de tiyatro yapan ödeneksiz özel ve bağımsız kurumlar “Kamusal Tiyatro” unvanı almalı, ticarethane kimliğinden kurtarılıp “Kamusal Hizmet Üreten Sanat Kurumu” statüsüne geçirilmelidir. 7. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği” olarak tanımlanan yönetmelikteki yapılan değişiklikler tekrar gözden geçirilerek, hem Bakanlığı hem Sanat Kurumlarını rahatlatacak şekilde net bir yapıya kavuşturulmalıdır.   

Ancak bunlar yapıldığında nefes alabilir, hayatta kalabilir ve üretimlerimize devam edebiliriz. 

Bu sorunlar çözülmediği takdirde sahnelerimizin perdesi ve salonlarımızın kapısı maalesef açılamayacaktır. 

Değerli basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

TİYATROMUZ YAŞASIN!”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.