CHP’li koalisyon ve çözüm süreci..

                            

CHP-AKP koalisyonu söz konusu olduğunda Türkiye’nin tüm sorunlarının yanı sıra en önemli ve can alıcı sorunlarından biri olan Kürt meselesinde çözüm sürecinin parametreleri nasıl ve ne şekilde olacak gibi bir sorunun topyekûn muhatabı konumundayız.

Yakın tarihin yapraklarını aralayalım

Tarih 13 Haziran 2015.

Seçimden 6 gün sonra KCK tarafından yapılan açıklamaya bakıyoruz ve oradan devam ediyoruz.

KCK açıklamasında çözüm süreci ile ilgili görüşmelerin "şeffaf" ve Meclis'in devrede olması gerektiği savunulmuş, şöyle denilmişti; "Geçen dönem CHP’nin 'görüşmeler şeffaf olmalı ve Meclis devreye girmeli' yaklaşımını doğru buluyoruz. Çözüm ancak bu yaklaşım ve bunun gereklerinin yerine getirilmesiyle gerçekleşebilecektir."

 

KCK’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra yaptığı açıklamada özellikle vurgu yaptığı 

CHP’nin bu ısrarlı yaklaşımına hiç birimiz yabancı değiliz.

CHP’nin iddiası ve görüşü şöyleydi;

-AKP-HDP-İmralı-Kandil arasında sürdürülen görüşmeler sağlıklı çözüme hizmet etmiyor

-Hizmet etmediği gibi, seçimlere malzeme olarak kullanılıyor

-İçeriğini kimsenin bilmediği görüşmeler gizli-kapaklı yapılmamalı, TBMM çatısı altında şeffaf olmalı

 

CHP’nin bu yaklaşımının özetini hatırlatma olsun diye aktarıyorum.

Bu ısrarlı yaklaşım AKP iktidarı ve ‘yandaş medya’ tarafından tamamen ret edilirken, HDP ve Kandil’den sıcak ilgi görmedi.

 

Hatta bazı kesimler, bu tür görüşmelerin ilk etapta ‘gizli’ olması gerektiğini savundu. CHP’nin bu önerileri ‘çözümü engelleyen’ yaklaşım olarak değerlendirildi, sert açıklamaların hedefi oldu. 

 

Gelinen nokta;

 

Hem HDP hem de Kandil, seçim öncesi ve sonrasın da yaptıkları açıklamalarda AKP tarafından oyalandıklarını, çözüm sürecinin, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi rantın aracı olarak kullanıldığını açıkça ifade ettiler.

 

AKP’nin tek başına iktidarı döneminde siyasi rant aracı olarak kullanıldığı ve kesintiye uğradığı değerlendirilen çözüm sürecinin; muhtemel CHP-AKP koalisyonunda nasıl olması ve ne şekilde devam etmesi gerektiğine ışık tutması açısından bu hatırlatmaları yaptım.

 

Kandil’in, CHP’nin TBMM çatısı altında, şeffaf, çağdaş, evrensel hukuk değerleri çerçevesindeki çözüm yaklaşımının doğru olduğuna yönelik yaptığı açıklamanın İmralı ve HDP tarafından desteklenmesi olasılığı CHP-AKP koalisyonunda çok yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR