NACİ SAPAN

NACİ SAPAN

Devlet ve Şizofren kriminaller!

Devlet ve Şizofren kriminaller!

Kriminal tiplerin tek gayesi var; Mevcut bütün koşullarda var olmak, belirli kesimler tarafından önemsenmek, benimsenmek. Hal böyle olunca, onların dostlukları, arkadaşlıkları, ilkeleri, omurgalı tarafları her zaman, hep hasarlıdır.

Dikkat edin; bu sınıfı temsil eden ya da temsil ettiğini düşünenler, yaşam güzergâhlarının bir yerlerinde bir yakınını, eşini, dostunu, kardeşini, annesini, babasını, komşusunu, en yakın arkadaşını öldürme gibi bir eylemi çok rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Toplumsal tanıklıklarımızın bir yerlerinde mutlaka bu türden bir olayla karşılaşmışızdır. Çünkü onlar sadece kendilerini var etmekle yükümlü olduklarına inanırlar, ayrıca şizofren yanları da böyle kontrol eder onları. 

Bunlar devlet gücünü, zırhını, ayrıcalıklarını da severler. Bazen biat ederek bazen de güçlerini kullanarak. Ancak, temelde her zaman biat vardır, çünkü Devlet gücü arzu ettiğinde istediği zaman bu tipleri her türlü ezip toplum gözünde sıfırın dibine kadar çekebilir.

Bir başka bakış açısıyla, demokrasisi eksik toplumlardaki devlet yapılanması, devlet erkini elinde bulunduranlar, iktidarlarını daim kılmak adına, toplumu ve muhaliflerini aklı sıra ‘dizayn’ etmek, ‘dize getirmek’ gibi bir hayale kapılıp ‘kriminal taşeron’ kullanma yolunu tercih edebilirler. Genellikle devleti ele geçirme gayreti içinde olanların varlığından kaynaklı devlet içi çatışmaların yaşandığı zamanlarda bütün ülkelerde bu tür yollara başvurulmuştur. ‘Mafya Devlet’ kavramının telaffuz edilmesinin nedeni de, insanlık tarihinin böyle bir tecrübeye tanıklık etmesindendir. Böyle bir ürününün alıcıları da bütün zamanlara aittir dememek isterdim, maalesef durum budur.

Ne demek istediğimi sağırlar sultanlar işitti.

Kriminal demeye devam ediyorum. Bu tip hatırlarsanız, önce kendisine kardeşim, dava arkadaşım diyen şahsiyete, sonra bu ülkenin Cumhurbaşkanına hakaretler yağdırmıştı. Yukarıda söz ettiğim kriminal omurgasızlığından kaynaklı durum. Bu tip, cezaevinden çıkarıldı, şimdi de karıncayı dahi incitmekten imtina eden, böyle bir adamla işi olmayan Ana muhalefet partisi Genel Başkanına dönük hakaretler dizisinin oyunculuğuna soyunmuş.

Kemal beyin şahsına yapılmış hakaret hiç önemli değil, önemli olan onun şahsında demokrasinin, insan hak ve hürriyetlerinin, adalete yönelik tehdidin bu kriminal tiple devreye sokulmuş olmasıdır. Bu tehdidin muhatabı, ikili ortak iktidarın yürütücülerinin dışındaki bütün kesimlerdir.

Yanlış hesap, 780 bin metrekarelik alanda döner dolaşır, bumerang misali piyasaya sürenlere geri döner, çarpar, feleğini şaşırtır. 

Eşkıya dünyaya ne zaman hükümdar oldu ki!

Naci Sapan

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR