Şifre; Cizre ve Yüksekova

Durumu az çok kavramaya başladık.

Yüksekova ve Cizre’de olay varsa AKP-HDP-İMRALI arasında sıkıntı var demektir.

Artık bunu çok net anlayabiliyoruz.

Zaten bu iki ilçedeki olayların devam ettiği yâda bittiği anlarda her iki tarafın açıklamaları da gündeme bomba gibi düşüyor.

Önce ‘süreç bitti, bitiyor’ deniliyor, ardından yeniden görüşmeler başlıyor.

Sonra bildiğimiz sürece paralel bir durum ortaya çıkıyor ve taraflar sürecin devam ettiği, hükümetin kararlı olduğu yönünde telkin edici açıklamalar yapılıyor.

Bunu artık net anlayabiliyoruz ancak kimin kimle dalga geçtiğini, hangi tarafın halkla daha fazla dalga geçtiğini henüz anlayabilmiş değiliz. Bir gerçek daha var ki, iki tarafında bunu net anlaması gerekiyor; Oda halkın kendileriyle dalga geçildiğinin farkında olması ve sabır konusunda sıkıntılı bir durumun varlığıdır.

Her olay mutlaka en az bir gencin kaybıyla sona eriyor.

Ardından karşılıklı suçlamalar başlıyor, ateşte düştüğü yeri yakıyor.

Çözüm sürecinin periyodik gelişimi böyle. ,

Net sonuçlar olmamasına rağmen, sonuca hitap eden bir tablonun varlığının henüz ortaya çıkmamış olması, karşılıklı güvensizliğin hala devam ediyor olması halka yansıyan ve yansıyacak sıkıntıların artarak devam etmesine zemin hazırlıyor. Ağır sonuçlar sadece bir tarafı değil iki tarafı da sorumluluk altına sokacaktır.  

Son görüşmelerden aktarılan 4-5 aylık takvimdi, bu zaman dilimi içinde atılması gereken yasal-anayasal adımlardı. Atılmamış olacak ki, yine karşılıklı açıklamalar gündeme geldi.

Hükümet kanadı Kürt tarafına ve HDP’ye ‘akıllı ol’ manasına gelen açıklamalar yapmaya başladı. Bu kez sürecin bildik isimleri değil, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ devreye girdi, ‘Sabrımızı zorlamayın, sabrımız kalmadı. Çözemiyorsanız aradan çekilin, biz çözeriz, halklar çözer’ diyerek meseleye yeni bir boyut kazandırdı.

Muhtemelen bu açıklamalarda geride kalacak, yeni bir platforma taşınacağız.

Med-Cezir gibi bu gel-gitler nereye ne zamana kadar devam edecek?

Sürecin müzakere biçimleri daha kaç gencin yaşamına mal olacak?

 

Bir gerçek daha; AK Parti iktidarı ile sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi gibi bir ihtimalin giderek sağlıksız bir hale dönüştüğünü görmekte yarar var.

Biz böyle görüyoruz.

Göremediğimiz bir şeyler varsa onu da cahilliğimize yorun!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR