Sigorta demokrasi mi?

‘Kürt meselesini demokrasi ile sigortalamalıyız’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır’da basın mensupları ile bir araya geldi, son gelişmeleri değerlendirdi. Genel Değerlendirmenin yanı sıra Kürt meselesinin ana damarına parmak basan Tanrıkulu, bu meselenin hükümet tarafından ‘rehin’ tutulduğuna dikkat çekti, rehin durumdan kurtarılmasına ise adres gösterdi;

‘Demokrasiyle sigortalamalıyız’ dedi.

Kürt meselesi ne kadar rehin?

Rehin olayı Abdullah Öcalan’ın şahsında mı gerçekleştiriliyor?

‘Çözüm’ ve ‘Barış’ süreci tarafların da ifadesi ile çok iyi yürürken ‘sert kırılmalar’ neden yaşandı?

 

Bunları ve bunların fazlasını tartışmamız, konuşmamız gerekiyor.

Çözüm yöntemi; monologla başlayan, diyalogu devre dışı bırakan ve direk savaşa, çatışmaya, ayrışmaya zemin hazırlayan bir yöntem olmamalı.

Olmamalı ki, sabırla çözülmesi gereken Kürtlerin haklarından kaynaklı sorunlar haksızlık boyutu ile değerlendirmelere tabi tutulmasın.

 

Tabiri caizce;

Ortada atan bir sigorta var!

Kafalar karışık

Aklıselim şahsiyetler, sağlıklı kafa ve beyinler, atan sigortaları yuvalarına yerleştirmeli ve bir daha atmaması için sağlıklı zeminler yaratmalıdırlar. Kontrolsüz denen, yaşanan kırılmalara neden oldukları söylenen provokatör güçler süratle devre dışı bırakılmalıdır.

 

Sezgin beyin söz ettiği sigorta;

Elbette ki farklı değerlendirilmesi gereken bir sigorta

Anayasayla, hukukla, karşılıklı değerlere saygıda ifadesini bulan, toplumsal mutabakatla güvence altına alınmış bir sigorta.

 

Hükümetin yüzde ellisi ile garantide olmadığı artık aşikâr olan ‘çözüm’ süreci ve çabalarının boşa çıkmaması için doğru adresin, toplumsal mutabakat ve parlamento olduğu gerçeği karşımızda duruyor. Yani hükümetin, iktidar edenlerin dışında kalan yüzde ellilik kesimin devreye girmesinin gerekliliğidir.

 

Bu durum nasıl sağlanır?

İktidar şunlardan vazgeçmeli;

*‘Benim çözümüm’ mantığından

*Üç yıldır topluma dayattığı yöntemlerden

*Kavgacı, saldırgan, suçlayıcı üslubundan

 

Seçime/seçimlere endeksli bir çözüm ve barış sürecinin Türkiye’nin yararına olmadığı gerçeği artık çok net. Geriye sadece bir seçim kaldı ve çözüm süreci adına verilmiş krediler, verenler nezdinde tükendi.

 

Bu nedenle; Kendisini iktidar tarafından kandırılmış gören kesimlerdeki patlamaların neden ve sonuçları iyi tahlil edilmelidir.

En makul sigorta elbette ki demokrasidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR