Fatih Yokuş

Fatih Yokuş

Sosyal Devlet

Sosyal Devlet

Devletin varlığını, sürekliliğini ve güçlü hale gelmesinin yegane yolu; halkin iradesine uygun yasaların ve sosyal anlayışın guçlü olmasıyla mümkündür.
Bu da bireyler arasındaki maddi farklılıkları dengelemek için devletin azami çaba göstermesi gerekir.
Sosyal devlet anlayışi gereği ulkemizde bu yönde yasalar çıkarılmış sosyal yardımlar adı altında; bakıma muhtaç, yaşlı, hasta, fakir ve benzeri maddı ve manevi ihtiyaci olanlara farklı adlar altında ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.
Bu yardımlar; parti, şahıs veya iktidarin bir lütfü değil, sosyal devlet anlayışın bir geregi ve yasalarla güvence altına alınan bir durumdur.
İktidarların bu yardımları kendilerinin lütfü olarak anlatmaları, yardım alanları kendilerine oy vermeleri gerektiği baskısını oluşturmaları etik olmadığı gibi doğru hiç değildir.
Yine bu yardımı alanların kendilerini mevcut iktidara borçlu ve oy konusunda kendilerini zorunlu hissetmeleri ise yanlışların büyüğüdür.
Sosyal devlet anlayışı gereğı yapilan ayni ve nakti yardimlar konusunda tüm partiler ayni hassasiyete sahiptir.
Turkiye Cumhuriyeti var oldukça da bu yardımların da var olacağıdır.
Saadet Partisi Diyarbakır il başkanı Sn. Abdurrahman Ergin " sosyal devlet anlayışı gereği mevcut yardımları iyileştirerek devam etmesiyle beraber, ağır sanayi hamlesiyle ve üretime dönük yatırımlarla istihdam imkanlarının artırarak işsizliğe çözüm olunabileceğini ve böylece kimsenin yardıma muhtaç olmadan evini geçindirebilecegini" belirti.
Olmasi gereken insanlari sosyal yardımlara muhtaç etmek değil, insanlari üretime ve çalışmaya tesvik etmektir.
Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:
"Çalısan Allah'ın dostudur", 
"Helâl yoldan kazanç aramak her müslüman üzerine farzdır."
"Hiçbir kimse yiyecek olarak el emeğinden daha hayırlısını yememiştir. Allah'ın Resulü Davud Aleyhisselâm da el emeğini yerdi"
"Herhangi biriniz ipini sırtına alıp bir demet odun getirerek satmasi ve bununla Allah'ın onun şerefini korumasi, istemesinden daha hayırlıdır. Zira insanlar ona istediğini ya verir ya da vermez"
"Veren el alannelden üstündür."
Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fatih Yokuş Arşivi
SON YAZILAR