Yeni yüzyılda alternatif olmak

Termik santraller ile ilgili ‘cambaza bak cambaza’ halleri ile haşır-neşir olma durumu,  yurttaşın şahsi kaybına hitap etmekten çok, ülkenin genel manadaki kaybına yönelik bir durum olması son derece üzücü. Yasama ve yürütmenin yargıdan azade durumunun son derece ağır bir sınavdan geçtiğinin resmi çizilirken, çok da mutlu olduğumuzu söyleyemeyiz. Çünkü bu tablodan mutluluğun resmi çıkmaz!

Yönetenlerin öngörüsüzlüğünden kaynaklı bir durumun vuku bulması mı?

Tam da öyle demek istiyoruz ki, sonra vazgeçiyoruz. Çünkü durum öngörü ya da öngörüsüzlükle ilgili değil, tamamen aymazlık. Nasıl yönetildiğimizin belgelenmiş hali ile karşı karşıya gelişimizi de, hepimiz açısından, yani ülke ve Millet adına son derece olumlu bir gelişme olarak kabul etmemiz gerekiyor.

Birileri yolun sonunda mı?

Biz/Bizler yolun neresindeyiz?

Tam da bunları konuşmak, tartışmak, yol haritasına eklemeler yapmak, zamanıdır diye düşünüyorum.

**

Sağın alternatifinin sağ, siyasi İslam’ın alternatifinin yine siyasi İslam’ın olduğu bir ülke de, mevcut iktidarın da kendini düzelterek yoluna devam etmesine çanak tutan, bu manada görüş alışverişi içinde olan yurttaş topluluğunun olduğu bir ülkede yaşıyoruz ve batık durumdayız. Bütün bu olanlara karşılık ülkeyi yönetmeye aday tek alternatifin SOL-Sosyal demokratların olması gerektiğinin tartışıldığı bir zeminde olmamız gerekirken, maalesef bu anlamda ciddi bir çıkış yapmışlığımız henüz yok!

 

Cumhuriyet Halk Partisi, genel iktidara doğru yol yürüyüşüne hiç de denk gelmeyen ‘mahalle delege’ seçimleriyle ilgili ciddi bir iç kavganın henüz etkisinden kurtulmuş değilken, siyasal İslam’ın alternatif ikilisi yol haritasını çiziyor, hem de büyük bir cesaretle. Üstelik yakın zamana kadar içinde bulundukları, sonradan koptukları yapı içindeki etkili ve yetkili konumları ile ilgili topluma herhangi bir öz eleştiride bulunmadan, kurtuluş reçeteleri sunuyorlar.

**

CHP’nin solundaki alternatifin hazırlığı nedir, nasıldır, onu da bilmiyoruz. Önümüzde çok ciddi bir süreç var. Ülke yeni bir yüzyıla hazırlık yapıyor, kartlar yeniden, sürekli karılıyor, taşlar lego misali, sürekli yer değiştirilerek yerlerine oturtuluyor.

Sağın, siyasal İslam’ın alternatif olması çabasını, hayallerini, iddialarını yarattıkları ucube durum nedeniyle ortadan kaldırmanın tam da zamanı değil mi?   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR