NACİ SAPAN

NACİ SAPAN

10 bin yıllık patates

10 bin yıllık patates

İMF’ye borç vermeyi teklif eden, uzaya gidiş için plan program yapan bir ülke olarak ‘patates’ meselesinde sınıfta kalmak bize yakıştı mı?
Dağıtımda izdiham.
Kim yapıyor bunları?
Hangi provokatör bu tezgahları gerçekleştiriyor?
Cumhurbaşkanı ‘toplayın üreticiden, ihtiyaç sahiplerine dağıtın’ dedi. Aşağıdakiler ne yapacaklarını şaşırdılar, işi şow’a döktüler, resmi törenler düzenlediler. Patates, patates olalı bu kadar kıymet görmemişti.
Çok değil, daha bir iki yıl önce depolarda kriminal bir konuma düşmüş, kolluk kuvvetlerince yasadışı ilan edilmiş iken, bir anda ‘pardon’ denildi, taç giydirildi!
Taçlandırılmış olmanın haklı gururunu yaşayan patates, yine yaptı yapacağını, özellikle halka ulaşırken ‘karışıklık’ yarattı, izdihama neden oldu, vatandaşla devleti karşı karşıya getirdi, muhalefetin de ekmeğine yağ sürdü.
Kim provokatör?
Patates mi?
Muhalefet mi?
Patatesi dağıtan görevliler mi?
Patatesi almak için izdiham yaratan yurttaş mı?
Patatesi ‘terörist’ ilan etmeden önce tarihçesine bakmakta yarar var.
Vikipedi de tarihçesi şöyle anlatılır patatesin:
Günümüzde çağdaş botanistler patatesin anavatanının Güney Amerika olduğu konusunda uzlaşmışlardır. Öyle ki patates And Dağları’nda yabani türler olarak belirmiş ve buradan Kolombiya ve Venezuela'ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin'e gelmiştir. En sonunda tüm türler Peru'da ekilmeye başlamıştır. Patates ekimine dair günümüzdeki tek kanıt yaklaşık 7.000 - 10.000 yıl önce Peru'da gerçekleşmiş olmasıdır.
Patatesi Avrupa'ya ilk kez İspanyalı bir fatih olan Pedro Cieza de León getirmiştir. İsmini Quechua dilinden alan patates, aynı yıllarda İspanya'da ekilmeye başlandı. Patatesin Ekimi 1540'larda Fransa'da başladı. Patatesi 1590'da ilk olarak botanik literatürüne geçiren İsviçreli botanist Gaspard Bauhin'dir.
**
10 bin yıllık tarihi geçmişi olan patatese bu kadar eziyet reva mı arkadaş!
Dikkatli olmak lazım.
Ta Güney Amerika’dan yola çıkıp ayağımıza kadar gelmiş, bizi beslemiş, büyütmüş, bugünlere getirmiş.
Saygıyı esirgemeyelim!
 
 
 
 
 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR