İzmir'deki Çarsaf Olayı

İşsizlik, fakirlik, hukuksuzluk, adam kayırmacılık, particilik, israf... ve daha nice sorunların olduğu ülkemizde İzmir'deki çarsaf olayı da neyin nesi? Kimsenin yaşama biçimi ve tercihleri tartışılmazken, bir tercih olan çarşaf giyenlere neden hakaret edilir? Gündem değiştirmekten öteye hiç bir faydası olmayan bu olayı şiddetle kınıyorum.
Bana göre ülkenin gerçek gündemi geçim ve adalettir.
Şunu da diyebilirim ki; ABD, ülkemizde çekileceğini ve isteyeni ABD ye götüreceğini söylese, İzmir'deki çarşaf protestosu yapanların, Afganistan Hamit Karzai havalimaninda oldugu gibi ABD uçaklarına binmek için ölümüne yarışacaklardır.
Kendilerini elit sanan bir kısım insanlar; toplumun değer yargilariyla savaşmayı, alaya almayı ve hakir görmeyi kendilerine görev akdetmişlerdir.
Dini/dinsizliği çıkarlarına alet eden bu kesimler toplumun âli menfaatlerine katkıları asla olmamış hep zararları dokunmuştur.
Milletler, ilim ve fende terakki ederken bunlar; gerici, yobaz, örümcek kafali, çağ dışi veya dinsiz, kafir, kominist ve benzeri söylemlerle milleti oyalamış durmuşlardır.
Koca imparator yıkılmış yerine cumhurriyet kurulmuş ancak bunların kavgası (bana göre danışıklı) bitmemiştir.
Özllikle seçimler yaklaştığında, toplumu kutuplaştırma uzerinden oy toplayanlar, bir birlerine siyasi manevralar sağlamak için biri saldırı diğeri savunma pozisyonuna geçerek gündemi kendi lehlerine değiştirmesini bilmişlerdir.
Tarih tekerrür ettiği gerçeğiyle; İzmir'deki olaylar süre gelen senaryoların yeni bir halkasını oluşturmaktan öteye bir şey değildir.
İktidar partisinin oy kaybı yaşandıği, işsizlik ve geçim derdinin tavan yaptığı bir dönemde İzmir'deki Çarşaf olayı gündemi değiştirmede onlar için bir can simidi olmuştur.
Oynanan oyuna gelmeyelim.
Kurulan tuzağa artık düşmeyelim.
Bu ve buna benzer olayları acı bir tebessüm ile kınayalım.
Şairin dedigi gibi "Hasmın sitemini anlamamak hasma sitemdir" misali bu olayı gerçekleştirenleri anlamamazlıktan gelelim.
Gün birlik zamanıdır.
İşsize iş, aşsiza aş bulma zamanıdir.
İnsan hakkina saygi zamanidir.
Liyakata önem verme, müsbet ilim ve teknolojide ilerleme zamanıdır.
Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Fatih Yokuş Arşivi
SON YAZILAR