‘Hayır’ zamanı!

Tezkereye evet ya da hayır denildiği için taraflar övünmeli mi?

Hayır!

İki kararın da sonuçlar itibariyle bir anlamı yok.

Savaşa, çatışmalı ortama, ölümlere karşı çıkmanın sınırları tezkerenin evet ya da hayır’ına takılı değil.

CHP’nin ‘Hayır’ı genel anlamda bir beklentiydi.

Siyaset stratejisi açısından önemliydi.

İktidarla aynı Kulvarın içinde olunmaması gerektiği konusunda saygın bir duruş oldu.

‘Savaşa hayır’ demek açısından son derece şık tavır oldu. 

Bundan sonra iktidar kanadı tarafından seçimlere kadar sorumsuzluk içinde yürütüleceğini varsaydığımız sürece ortak olmamak adına, sürecin sorgulanacağına yönelik bir mesaj niteliği taşımış olması da son derece önemli. 

Bundan sonraki süreçte güvenlik güçlerinin Suriye ya da Irak topraklarında nasıl ne şekilde şehit oldukları konusunun sık gündeme getirilerek kamuoyunun aydınlatılması açısından önemli bir tavır oldu ‘Hayır’ kararı.

‘Hayır’ beklentisi, aynı zamanda sol, sosyal-demokrat kesimin de beklentisiydi. İttifak yapılan, dostlar denilen kesim, sadece sağ-muhafazakâr kesim değil, asıl olanlar da onlar değil zaten. Asıl olanlar, esas dostlar, sol-sosyal-demokrat kesimdir.

Zaten bu ülkenin başına ne geldiyse ‘Evet’ denildiği için değil mi?

Doğru olana ‘Evet’ denilmeyen bu coğrafyada yanlışa ‘Evet’ demeyi olağanlaştırdığı içindir içine girdiğimiz girdap.

‘Yetmez’ ama ‘evet’ denildiği için değil mi?

Bu kaotik ortam!

‘Evet’ i vatan, millet, beka meselesi olarak kullanan, varlıklarının devamına katkı olsun diye sürekli gündemde tutan iktidar, bu konuda elde ettiği başarısını sürdürme çabası ilk kez toplumsal muhalefetin duvarına tosladı.

 

Bundan sonraki süreçte bu iktidarın dediği her şeye, ortaya koyduğu bütün argümanlara ‘HAYIR’ demediğimiz sürece, aradan kendisine yeniden ‘yetmez ama evet’ fırsatları yaratır. O nedenle başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere, demokrasi güçlerinin koyacağı ortak tavır, onların gidişini daha da hızlandıracaktır.

 

Öyle ya da böyle; Cumhuriyet Halk Partisinin tezkereye ‘Hayır’ demesi toplumsal muhalefete ciddi bir moral olurken, aynı zamanda CHP tabanına müthiş bir güven verdi. Özellikle Kürt muhalefetinin  bulunduğu alanlarda bu konuda ‘utangaç’ tavır içinde olan CHP tabanı, Genel Merkez hem ‘savaşa’ hem de iktidara ‘Hayır’ dediği için mutlu ve umutlu.   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
NACİ SAPAN Arşivi
SON YAZILAR