1. YAZARLAR

  2. Birsen İnal

  3. DİCLE FIRAT’IN İSTANBUL GEZİSİ ARDINDAN
Birsen İnal

Birsen İnal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

DİCLE FIRAT’IN İSTANBUL GEZİSİ ARDINDAN

A+A-

                    

             DARÜŞŞAFAKALILARLA BİLİM DÜNYASINA YOLCULUK

DAÇKA (Darüşşafaka)’ya ilk gidişimdi. Yerleşkenin girişindeki güvenlikten geçtikten sonra içinde birçok birimi barındıran kocaman bir kampüsten içeri girdiğimi, sonrasında ise içinde mutlu bireylerin yaşadığı her şeyiyle başlı başına bir dünyanın içine girdiğimi görecektim. DAÇKA’nın ana girişinde, hemşehrimiz, gururumuz; Sayın Davut ÖKÜTÇÜ’nün yönetim binasında beni beklediğini söylediler. Bir refakatçi eşliğinde Davut Bey’in yanına gittim. Kısa bir görüşmeden sonra birlikte yemek listesi, İstanbul'un en gözde lokantalarıyla aynı düzeyde olan yemekhaneye gittik. Öğrencilerimiz yemeğe başlamışlardı bile. Bu da daha ilk dakikadan itibaren bende şu intibaı bıraktı; DAÇKA’da, Dicle Fırat Koleji Gezi Grubu için her şey kusursuz bir şekilde planlanmıştı.  Bu konuda başta Darüşşafaka Yönetim Kuruluna ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler…

  

Davut Ötükçü demişken yaşamına dair bir kesit paylaşmak istedim….

 

Daçka’da kaldığımız süreçte zaman zaman yetkililerle görüşmelerimiz oldu.  Yıllarca başarılı çalışmalara imza atmış “Okul hayattır, hayat da okul…” sözünün yankısının ısıttığı sıcacık yüreğiyle ve güler yüzüyle karşıladı beni  Lise Müdiresi Nimet ATABEK… Nimet Hanım’la gayet samimi ve mütevazı bir sohbete daldık. Aslen Diyarbakırlı olması nedeniyle sohbetimizde eski Diyarbekir’de yer aldı. Bu sıcak sohbet esnasına DAÇKA’nın Robot Kulübünü görmemizi önerdi.  Bu öneriyle hemen o akşam Robot Kulübünü ziyaret ettik. İyi ki de etmişiz.

Robot Kulübünde her biri diğerinden tatlı, saygılı ve bir o kadar da başarılı GENÇ BİLİM İNSANLARI ile karşılaştık. Bir anda öğrencilerimiz arasında güzel bir kaynaşma oldu. Öğrencilerimize çalışmaları hakkında brifing verirlerken bu bilim insanlarına hayran kaldım adeta. Öğretmenleri Müge TUVAY ve Nihal GÜNEŞ rehberliğinde sürdürdükleri bu çok değerli projeler hakkında söyleşme fikri oluşuverdi bende. Konuyu açtığımda olumlu yanıt alınca, çocuklarla hemen oracıkta yaptık bilim yolculuğuna dair bu söyleşiyi.