Milyonlarca çocuk okulları ile buluşacak

2022 -2023 eğitim öğretim yılı 11 Eylül pazartesi ilk ders zili ile açılacak. Pandemi sonrası depremin vurduğu ülkemizde, ciddi manada sekteye uğrayan eğitim öğretimin kendini toparlaması biraz zaman alacaktır.

Kahramanmaraş depremlerinin vurmuş olduğu illerde hasarlı ve yıkılmış binalardan dolayı birçok aksaklık bu yıl da maalesef kendini gösterecektir.

Milli Eğitim müfredatının neredeyse her bakan döneminde değişmesi ayrı bir handikaptır .Ezberci eğitim modülü sisteminin müfredattan kaldırılması ve çocukların geleceğe hazırlanması geç kalınmış bir çalışmadır.

Hızlı yayılan internet, yaş sınırının ana okullara kadar düştüğü telefon ve tablet kullanımı maalesef pek çok çocuğumuzu gerçek ile sanal arasında bir çıkmaza sokmuştur.

Ebeveynlerin işin kolayına kaçması noktasında çocukların eline telefon vermesi ve denetlenemeyen bir süre konusunda çocukları serbest bırakması onları hem gerçek dünyadan hem de derslerden koparacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullarda telefon kullanımı konusunda ki "öğretmenler de öğrenciler de derslere telefon götüremeyecek" söylemi elbette ki değerlidir. Ancak bu işin ciddiyeti anlaşılmaz ve denetlenmez ise diğer yasaklar gibi kâğıt üstünde kalacaktır.

Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde, maalesef çocuklarımız liseyi değil hatta üniversiteyi bitirinceye kadar da hayatın gerçekliğinden uzak, sosyalleşmeden ve sorumluluk almaktan bihaber, pek çoğu kendi kişisel ihtiyaçlarını bile gidermede ailenin yardımı olmadan bir acziyet içerisindedirler.

2023 -2024 eğitim öğretim yılında çocuklarımızın hayata daha iyi atılabilmeleri için okullarda daha fazla aktiviteler yapmalı, çocuklara sosyal sorumluluk projeleri verilmeli, aile-okul işbirliği daha fazla sağlanmalıdır.

Bağımlılıklarla mücadelede Yeşilay işbirliğinde yapılan Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim çalışmalarının bağımlılık konusunda çalışmalarını yürüten diğer STK lar da dâhil edilmelidir. Bağımlılıklarla mücadele eğitim çalışmaları ciddiye alınmalı, bağımlılıklarla mücadele eğitim çalışmalarının zorunlu ders haline getirilmesi çalışması ivedilikle hayata geçirilmelidir.

Okullarda öğretmen ve personelin okul bahçelerinde bile sigara içmelerine asla müsaade edilmemeli, rehberlik servisinin yükünün hafifletilmesi noktasında rehber öğretmen sayısı artırılmalı, Diyanet başta olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri, belediyelerin gençlik birimleri, Spor Kültür ve Sanatsal faaliyetleri ile bilinen STK'lardan destekler alınarak çocuklar geleceğe hazırlanmalıdırlar.

Değerler eğitimi, dini eğitim önemsenmeli özellikle değerler eğitimi noktasında öğrenciler teşvik edilmeli ve bu konuda bir ödüllendirme sistemi getirilmelidir.

Kanunen okulların etrafında faaliyetlerini sürdürmesi yasak olan alkollü içecek ve sigara satan büfelerin, internet kafelerin ruhsatları iptal edilmeli ve okul etrafı kolluk kuvvetleri tarafından devamlı bir şekilde vardiyalar atılarak denetlenmelidir.

Birçok ilimizde özellikle torbacı tabir ettiğimiz uyuşturucu satıcılarının hedefi olan genç çocuklarımızın korunabilmesi için ortaokul ve lisede sivil polis bulundurulmalı, bu konuda aileler eğitilmelidir.

2022 -2023 eğitim öğretim yılında milyonlarca genç evladımız pazartesi itibarıyla okuluna başlayacaktır. Aile çocuğu okula teslim etmek ile sorumluluğun bitmediğini bilmek zorundadır.

Unutulmamalıdır ki başarılı çocuk kriteri, dersleri iyi olan çocuk değildir. Başarılı çocuk; hayata kendini hazırlayan, zorluklara göğüs geren, yaşadığı topluma fayda sağlayan ve kendisini her türlü zararlı alışkanlıklardan koruyan çocuktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yahya ÖGER Arşivi
SON YAZILAR